Jak wyegzekwować należności od dłużnika na drodze windykacji?

Niekiedy firmy mogą borykać się z problemami z odzyskaniem należności, za swoje towary czy usługi.

Niekiedy klienci mają problemy z płatnościami, ze względu na brak płatności od swoich klientów, lub też długie terminy spłat. W wielu przypadkach możemy załatwić sprawę z kontrahentem polubownie, często brak płatności nie wynika ze złej woli, jednak z sytuacji losowych, dlatego też pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć będzie kontakt z kontrahentem, próba wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Możemy ustalić przykładowo realny termin spłaty, a także uzgodnić rozłożenie płatności na raty. Często jeżeli termin spłaty faktury przekracza kilka dni, wówczas wielu przedsiębiorców nie zwraca na to uwagi, czasem to opóźnienie może wynikać z weekendu czy też świąt, kiedy nie działa system bankowy. Wielu przedsiębiorców którzy prowadzą firmę od lat wiedzą że różnego rodzaju opóźnienia mogą się przydarzyć, jest to rzecz normalna, w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jednak może się przydarzyć iż faktury nie są spłacane, terminy się przedłużają, zauważamy także że nasz dłużnik nie wykazuje woli spłaty, załatwienia sprawy pozytywnie, wówczas możemy poszukać profesjonalnej pomocy. Jak wyegzekwować należności od dłużnika na drodze windykacji?

Możemy zwrócić się do firmy windykacyjnej, która posiada wiedzę, w jaki sposób działa prawo, przeanalizuję umowę, może wysłać pismo do naszego dłużnika, z odpowiednią argumentacją.

Czasem ten pierwszy krok ze strony firmy windykacyjnej jest już skuteczny, firmy które otrzymują pisma z firm windykacyjnych najczęściej skłaniają się do spłaty, lub też starają się prowadzić negocjacje, wykazują wolę spłaty należności. Oczywiście możliwa jest także windykacja zagraniczna, obecnie kiedy prowadzimy interesy z wieloma zagranicznymi firmami, przykładowo mogą być to firmy z obszaru Unii Europejskiej, gdzie wymiana handlowa jest bardzo ułatwiona, coraz więcej firm z Polski współpracuje z kontrahentami zagranicznymi. Oczywiście znajdziemy firmy które zajmują się także windykacją zagraniczną, znają dobrze prawo polskie, Unii Europejskiej, a także prawo odpowiednie dla konkretnego kraju. Wówczas wiedzą w jaki sposób przeprowadzić skuteczną egzekucję należności, często jest to dobry pomysł na uniknięcie drogi sądowej.

admin