Jaką wybrać antenę do odbioru telewizji cyfrowej?

Obecnie w całej Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zastąpienie istniejącego systemu DVB-T bardziej efektywnym standardem DVB-T2.

Choć w większości przypadków odbiór telewizji nie wymaga wymiany dotychczas stosowanej anteny na DVB-T2, praktyka pokazuje, że w wielu sytuacjach konieczna jest modernizacja szyku antenowego. Wiąże się to głównie z nowymi lokalizacjami lub mniejszą mocą niektórych nadajników DVB-T2.

Jaką wybrać antenę do odbioru telewizji cyfrowej?

Do czego służą anteny DVB-T

Anteny DVB-T służą do odbioru wysokiej jakości sygnału kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Mogą to być anteny zewnętrzne lub wewnętrzne w standardzie DVB-T i DVB-T2. Rodzaj anteny będzie oczywiście zależał od tego, w jakiej odległości znajduje się odbiornik od anteny nadawczej. Mogą to być przykładowo anteny pokojowe, dookólne, czy panelowe zewnętrzne, jeśli odległość nie przekracza 50 km, lub kierunkowe czy szerokopasmowe, jeśli mieszkamy w większej odległości od nadajnika. Warto również zapytać, jakich anten odbiorczych używają nasi sąsiedzi, i w ten sposób podjąć decyzję o zakupie odpowiedniej anteny.

Wybór odpowiedniej anteny do prawidłowego odbioru transmisji cyfrowych zależą od kilku kluczowych czynników, jak odległość od nadajnika oraz jego moc, wysokość instalacji anteny, ukształtowanie okolicznego terenu, naturalne i sztuczne przeszkody na linii pomiędzy odbiornikami i nadajnikami, kierunkowość anten nadawczych, oraz zabudowanie terenu. Skrót DVB-T, czyli Digital Video Broadcast-Terrestrial, odnosi się do technologii transmisji, w której programy telewizyjne mogą być odbierane cyfrowo i wygodnie za pośrednictwem anteny zewnętrznej lub wewnętrznej. Do bezproblemowego odbioru sygnału służy jeden odbiornik DVBT i antena DVBT. Zasadniczo im silniejszy odbierany sygnał z nadajnika, tym mniej musisz zainwestować w antenę.

Zazwyczaj anteny dvb t rejestrują nadawane sygnały i przekazują je bezpośrednio, co w efekcie daje doskonałą jakość obrazu w rozdzielczości HD, ale do tego potrzebujemy również odpowiedniego telewizora, który obsłuży taką jakość obrazu.

admin