Ekologiczne worki na śmieci

Obecnie produkujemy bardzo dużo śmieci, wiele z nich to opakowania plastikowe.

Mogą być to przykładowo plastikowe opakowania po mleku, napojach czy też wodzie mineralnej. Kupując owoce w supermarkecie wkładamy je do woreczków. Zakupy pakujemy także w woki plastikowe, obecnie coraz częściej są to opakowania ekologiczne, które szybciej ulegają degradacji niż tradycyjne worki. Dodatkowo znajdziemy worki w naszych koszach na śmieci, na wysypiskach ląduje zatem wiele różnego rodzaju opakowań foliowych. Obecnie stanowią one dość duży problem, ponieważ w większości przypadków nie podlegają recyklingowi. Przykładowo opakowania szklane mogą być przetwarzane wiele razy. Podobnie papier można przerobić na makulaturę. Obecnie możemy zakupić worki na śmieci wykonane z plastiku, który można w 100% poddawać recyklingowi. Kupując worki w sklepie warto sprawdzić czy posiadają one odpowiednie oznaczenie na opakowaniu. Można także nabyć worki kompostowane, czyli talie, które w dość krótkim czasie w porównaniu z innymi workami ulegają biodegradacji. Jednak tego rodzaju worki trzeba przetwarzać w specjalnych piecach, dlatego też ich degradacja na tradycyjnych wysypiskach śmieci będzie trwałą dość długo. Jeżeli będziemy chcieli zadbać o środowisko możemy odpowiednio segregować odpady. Może być to przykładowo podział na papier, plastik, szkło, czy też resztki spożywcze. Obecnie na wielu osiedlach można spotkać różnego rodzaju pojemniki, które umożliwiają odpowiednie przesegregowanie naszych odpadów.

Obecnie większość opakowań foliowych produkowanych jest z polietylenu, które nie posiada zbyt dobrych właściwości biodegradowalnych.

Jednak obecnie stosuje się różnego rodzaju dodatki, dzięki którym degradacja postępuje dużo szybciej. Mogą być one przykładowo opracowane w taki sposób aby w spalarniach odpadów zamieniały się w różnego rodzaju gazy, a nie w stopiony plastik. Z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna klientów, dlatego też worki kompostowalne znajdują coraz więcej nabywców. Pierwsze worki na śmieci weszły do powszechnego użytku w latach 60tych XX wieku. Szybko zyskały popularność ponieważ pozwalają zachować większą czystość w odróżnieniu od trzymania śmieci w wiaderku. Chociażby ze względu na fakt iż część odpadów jest ciekła. Po prostu worki na śmieci to duża wygoda, a kosz na śmieci nie musi być myty po każdym zapełnieniu. Oczywiście worki na śmieci można znaleźć w różnych rozmiarach, w zależności od tego jakim pojemnikiem na śmieci dysponujemy. Worki na śmieci wykonane z plastiku nie są zbyt przyjazne dla środowiska, ponieważ rozkładają się latami. Aby rozwiązać ten problem, kanadyjski chemik dr James Guillet wynalazł biodegradowalne tworzywo sztuczne w 1971 r. Tworzywa tego rodzaju mogą rozkładać się pod wpływem światła słonecznego, powietrza i wilgoci.

Tradycyjne worki foliowe są wytwarzane z pochodnych ropy naftowej, z polietylenu. Ich rozkład trwa 700 – 1000 lat, a w niesprzyjających warunkach nigdy się nie rozkładają.

Torby plastikowe rozkładają się na mniejsze części, wydzielając w ten sposób toksyczne związki. Kiedy torby plastikowe rozkładają się w wodzie, rozpadają się na małe kawałeczki, które często połykane są przez ryby czy też inne stworzenia morskie. Jest to duży problem na oceanie indyjskim, gdzie znajdują się bardzo duże wyspy składające się z samych odpadów, które trafiają tam za pomocą rzek. W wielu krajach azjatyckich świadomość ekologiczna jest bardzo niska. Większość śmieci trafia wówczas do wody, co roku powoduje to śmierć wielu ryb, warto także zwrócić uwagę że w ten sposób plastik może być pośrednio spożywany także przez ludzi. Dlatego też worki do segregacji śmieci są bardzo dobrym pomysłem w walce o czystość naszej planety. Trzeba oczywiście pilnować tylko aby w sklepach wybierać modele biodegradowalne. Obecnie można nabyć różne worki w zależności od tego jaki rodzaj odpadów będziemy d nich wrzucać. Warto je zastosować w przypadku, kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym i nie mamy innej możliwości segregacji odpadów. Worki posiadają różne uniwersalne kolory, a także inne właściwości, przykładowo worki na szkło są bardziej wytrzymałe.

admin