Fotowoltaika ABC – czyli wszystko, co musisz wiedzieć o panelach fotowoltaicznych

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi. Nic w tym dziwnego, bowiem mogą one stać się sporą podporą domowego budżetu oraz źródłem czystej energii elektrycznej, co przyczynia się do dbania o środowisko. Jeśli interesuje Cię ten temat przeczytaj nasz krótki tekst, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o fotowoltaice.

W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?

Panele słoneczne, czyli inaczej panele fotowoltaiczne działają w oparciu o promienie słoneczne docierające do powierzchni Ziemi z energią równą nieco mniej niż 1367W/m2. W Polsce ta energia jest trochę mniejsza i wynosi około 900 W/m2 w miesiącach letnich. Oznacza to, że odpowiednio zamontowane oraz ustawione panele mogą wyprodukować energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania gospodarstwa domowego przez okres roku.

Wszystko to jest możliwe dzięki zjawisku fotowoltaicznemu zaobserwowanemu w XIX wieku przez jednego z francuskich fizyków. Zauważył on, że naświetlenie dwóch elektrod z tego samego materiału może spowodować powstanie napięcia. Dalszy przełom w tej dziedzinie miał miejsce około 100 lat później, kiedy to wytworzono krzemienne ogniwo słoneczne.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy ogniwa słoneczne muszą być wykonane z krzemu, który pozwala na szybką fotoemisję i wytworzenie odpowiedniej ilości energii. Nowoczesne panele fotowoltaiczne wytwarzane są z użyciem krzemu modyfikowanego o inne przydatne pierwiastki.

Panele fotowoltaiczne różnią się między sobą sposobem produkcji energii. W ten sposób możemy wyróżnić panele grubowarstwowe i cienkowarstwowe. Panele grubowarstwowe o ogniwach I generacji, dzielą się dodatkowo na dwa typy: polikrystaliczne i monokrystaliczne. Pierwsze z nich są zdecydowanie tańsze, ponieważ wytwarzane są z wielu kryształów krzemu. Jednak ich wydajność jest mniejsza niż w przypadku paneli monokrystalicznych. Te z kolei wykonane są z jednego kryształu krzemu, dzięki czemu wyróżniają się wyjątkową wydajnością i żywotnością.

Panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe o ogniwach II i III generacji są mniej popularne niż poprzednik, jednak dosyć często ulepszane i poprawiane. Panele drugiej generacji są niezwykle cienkie i elastyczne, dlatego wykorzystuje się je jako elementy budowlane. Z kolei panele trzeciej generacji są jeszcze w fazie prób, dlatego cechują się mniejszą sprawnością i krótszą żywotnością niż pozostałe.

Opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne w naszym kraju

Wiele osób zainteresowanych tematem fotowoltaiki zastanawia się nad tym, czy to się w ogóle opłaca. W obecnym czasie liczba dofinansowań przyznawanych z tego tytułu znacznie obniża koszty samego zainstalowania, co z pewnością jest ogromnym plusem fotowoltaiki. Do wyboru mamy kilka programów, które pozwalają uzyskać zwrot części środków poniesionych na zakup i montaż paneli. Dodatkowo nasłonecznienie w Polsce pozwala na wygenerowanie takiej ilości energii, by móc znacznie obniżyć rachunki za pobór prądu, nawet w dużym domu wielorodzinnym. Panele fotowoltaiczne to również zdecydowanie długofalowa inwestycja, bowiem ich żywotność często przekracza nawet 25 lat. Jeśli rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu, zajrzyj na stronę APP Energy i ich przykładowe realizacje (https://appenergy.pl/realizacje/), zrealizowane dla domów jednorodzinnych, firm i gospodarstw rolnych w województwie lubelskim. Podczas wyboru poszczególnych komponentów dla tak długofalowej inwestycji, jaką jest instalacja paneli fotowoltaicznych, warto skorzystać z propozycji tych firm, które posiadają pewne doświadczenie w branży fotowoltaicznej. Pozwoli to na uniknięcie problemów, niepotrzebnych rozczarowań, a dodatkowo sprawi, że użytkownik będzie mógł cieszyć się z wysokiej wydajności swojej instalacji.

admin