Jakie są oznaki nadchodzącej burzy

Kiedy nadchodzi burza, ważne jest, aby szybko znaleźć odpowiednie schronienie.

Nawet wiele kilometrów od chmury burzowej jesteś narażony na uderzenie pioruna, warto zatem z wyprzedzeniem wiedzieć, gdzie można spodziewać się burz, obserwując mapy burzowe. Tego typu mapy znajdziesz przykładowo w internecie, gdzie dane są na bieżąco aktualizowane w oparciu o sygnały radarów pogodowych.

Jakie są oznaki nadchodzącej burzy

Do czego służą mapy burzowe?

W trakcie wiosennych i letnich upałów pogoda może stać się gwałtowna i niebezpieczna, może nadejść ulewna burza z gradem i piorunami. Jednak burze to nie tylko letnie nawałnice. Od śnieżycy w środku zimy po wir huraganu napędzany wodą morską, burze należą do najbardziej niesamowitych zjawisk pogodowych na świecie. Uważne monitorowanie prognoz i przestrzeganie wszelkich ostrzeżeń o burzach w okolicy to najskuteczniejszy sposób na zachowanie bezpieczeństwa, ale możesz uzupełnić swoją wiedzę meteorologiczną obserwacjami w terenie, a także śledząc mapy burzowe.

Burze wywodzą się z chmur cumulonimbus, które powstają, gdy fronty wyznaczające granice dwóch mas powietrza pozwalają na szybki pionowy wzrost chmury cumulus. Burza staje się zagrożeniem, gdy tylko zobaczysz opady spadające z podstawy chmur, w tym zasłony smugi opadowej virga, czyli deszczu, który wyparowuje, zanim dotrze do ziemi. Dodatkowo zbliżającą się burzę zwiastują porywiste, zmienne wiatry pachnące ozonem.

Jeśli widoczne chmury burzowe znajdują się pod dodatkowymi warstwami chmur, światło może przyciemnić się do poziomu zmierzchu. Chmury sygnalizujące nadchodzącą burzę nie zawsze są czarne, mogą przybrać fioletowe, żółte i zielonkawe odcienie przed nadejściem burzy. Chociaż burza może trwać około 30 minut, może wyrządzić spore straty w mieniu, powodować zagrożenie powodziowe i zagrażać życiu ludzi. Pioruny każdego roku zabijają wiele osób, dlatego ważne jest, aby śledzić zmieniające się warunki pogodowe na mapach burzowych, które są na bieżąco aktualizowane. Pod adresem internetowym mapaburzowa.com znajdziesz taką mapę, dzięki czemu możesz dowiedzieć się, czy w twojej okolicy spodziewane jest wystąpienie chmur burzowych.

admin