Na czym polega wymiany wirtualnej waluty Blockchain?

Podczas boomu technologicznego lat 90tych podjęto wiele prób stworzenia cyfrowej waluty, a systemy takie jak Flooz, Beenz i DigiCash pojawiły się na rynku, jednak nie przetrwały próby czasu, zawiodło wiele elementów.

Następnie na początku 2009 roku anonimowy programista lub grupa programistów pod pseudonimem Satoshi Nakamoto wprowadziła Bitcoin. Satoshi opisał to jako „elektroniczny system kasowy peer-to-peer”. Jest on całkowicie zdecentralizowany, co oznacza, że nie ma w nim żadnych serwerów ani centralnego organu kontrolnego. Koncepcja ta bardzo przypomina sieci peer-to-peer do udostępniania plików. Jednym z najważniejszych problemów, które musi rozwiązać każda sieć płatnicza, są podwójne wydatki. Jest to nieuczciwa technika wydawania tej samej kwoty dwa razy. Tradycyjnym rozwiązaniem była zaufana strona trzecia – centralny serwer – który prowadził rejestr sald i transakcji. W zdecentralizowanej sieci, takiej jak Bitcoin, każdy uczestnik musi wykonać tę pracę. Odbywa się to za pośrednictwem Blockchain – publicznego rejestru wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce w sieci, dostępnego dla wszystkich. Dlatego wszyscy w sieci widzą saldo każdego konta. Każda transakcja to plik, który składa się z kluczy publicznych nadawcy i odbiorcy – adresów portfela, oraz ilości przesłanych monet. Transakcja musi zostać podpisana przez nadawcę za pomocą klucza prywatnego.

Wszystko to jest tylko podstawową kryptografią. Ostatecznie transakcja jest nadawana w sieci, ale najpierw należy ją potwierdzić. Wiele informacji na temat kryptowalut, oraz łańcuchów możemy znaleźć na stronie https://kryptowaluty.expert/category/kryptowaluty/. Znajdziemy tam wiele interesujących informacji na temat walut wirtualnych, czy transakcji przy pomocy kryptowalut. Warto znać kilka podstawowych zasad działania giełd i zależności na rynkach. W sieci kryptowalut tylko górnicy mogą potwierdzać transakcje, rozwiązując zagadkę kryptograficzną. Wybierając transakcje, oznaczają je jako legalne i rozpowszechniają w sieci. Następnie każdy węzeł sieci dodaje go do swojej bazy danych. Po potwierdzeniu transakcji staje się ona nieodwracalna, a górnik otrzymuje nagrodę plus opłaty transakcyjne. Zasadniczo każda sieć kryptowalut opiera się na absolutnej zgodności wszystkich uczestników co do legalności sald i transakcji. Gdyby węzły sieci nie zgadzały się co do jednego salda, system nie działałby poprawnie. Istnieje jednak wiele reguł wbudowanych i zaprogramowanych w sieci, które zapobiegają takiej sytuacji. Całość transakcji szyfrowanych jest za pomocą specjalnego klucza dzięki któremu będziemy mogli czytać się bezpieczni. Jest to bardzo istotne ponieważ są to pieniądze wirtualne i dostęp doi nich teoretycznie może uzyskać haker. Dlatego też twórcy kryptowalut stosują rozwiązania, które zapobiegają dostępowi osobom trzecim. Chodzi o to aby tylko właściciel portfela miał do niego bezpośredni dostęp, gwarantuje to bezpieczeństwo, oraz prywatność naszego portfela. Jest to naturalnie podstawa zaufania do kryptowalut.

Materiał pochodzi od kryptowaluty.expert

admin