Warto kopać własną studnię głębinową?

Studnie są nadal często spotykane w wielu gospodarstwach domowych. Wiele osób zaprzecza, że nie warto na wgląd do coraz częstszego dostępu do sieci wodociągowej. Osoby, które są na etapie budowy domu często zastanawiają się nad przyłączem do tej sieci oraz nad inwestycją w osobistą studnię głębinową. Jakie są koszty takiej inwestycji? Województwo małopolskie jest jednym z regionów, w którym zdecydowanie warto podjąć takie działania. Na rynku znajduje się wiele firm, oferujących studnie głębinowe Kraków, które dokonują tego typu instalacji.

Kilka słów o studniach (studnie głębinowe Kraków)

O tym, że życie bez wody jest niemożliwe nie trzeba pisać. Jej zastosowanie nie tylko odnosi się do picia, ale także do gotowania, prania, mycia się, pojenia zwierząt oraz nawadniania roślin. Korzystanie z własnej studni głębinowej powinno być już ustalone na etapie budowy domu. Rejonami, w którym powinno się instalować studnie są rejony Krakowa i całego województwa. Wówczas warto skorzystać z oferty studnie głębinowe w Krakowie i wybrać odpowiednią dla swojego gospodarstwa domowego. Proces wiercenia nie ma ograniczeń, można to robić praktycznie wszędzie, czy to na miejskich czy wiejskich działkach.

Przed rozpoczęciem odwiertów warto pozyskać wiedzę związaną z tym, że są dwa typy studni – studnie kopane oraz wiercone. Te pierwsze zwykle spotkać można jeszcze na wsiach, choć praktycznie są one już nieużywane. Wykopy były wykonywane za pomocą rąk i ich głębokość sięgała maksymalnie do kilku metrów. W miejsce wykopu umieszczano kręgi betonowe, które chroniły przed osuwaniem się ziemi do wnętrza studni.

Studnie wiercone określa się także mianem rurowych lub głębinowych. Odwierty dokonuje się do około 10 metrów, stąd w województwie małopolskim instalacja ta musi zostać wykonana przez profesjonalistów. Nie zaleca się tej instalacji robić samodzielnie, lepiej skorzystać z doświadczonych fachowców. Większość firm oprócz wiercenia otworu, dokonuje także zamontowania przyłączy wody do budynku mieszkalnego i wprowadzeniu pompy w studni.

Koszty finansowe studni głębinowej

Trzeba pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna, u każdego mogą być one inne. Wszystko zależy od warstwy wodonośnej, im jest płytsza, a posiada większą wydajność to koszty instalacji będą znacznie niższe. Ważne też jest określenie zdatności wody do picia, jeżeli nie będzie się nadawała do picia trzeba zakupić filtr do uzdatniania wody.

Studnie głębinowe często przekraczają głębokość dziesięciu metrów. Konieczność głębokości określa badanie geologiczne, które zwykle jest w cenie usługi budowy pompy. Trzeba uważać na firmy, które pobierają za takie badanie opłatę.

Cena odwiertu waha się od 150 do 300 zł na metr, najczęściej ta cena obejmuje rury. W koszty należy ująć pompę głębinową, która kosztuje od 300 do nawet 8 000zł. Dobiera się ją indywidualnie do potrzeb. Na rynku występują pompy, które potrafią pompować 17 litrów na minutę oraz takie, które pompują 1000 litrów, co wyjaśnia tą rozbieżność cenową. Przydatny do zakupu jest także zbiornik hydroforowy, którego ceny występują od 250 zł do 1700zł.

admin