Architekt, projektant, dekorator — Którego fachowca potrzebujesz?

Budowa domu to spore wyzwanie i w wielu przypadkach najpoważniejsze i największe przedsięwzięcie życia. Każdy krok takiej inwestycji powinien być dogłębnie przemyślany, a wszelkie prace zlecone doświadczonym fachowcom, którzy nie zafundują nam nieustannego bólu głowy spowodowanego poprawkami i ciągłym przekładaniem terminów. Niestety w gąszczu spraw do załatwienia oraz osób do zatrudnienia, wyjątkowo łatwo się pogubić, a dla wielu inwestorów, niemających na co dzień styczności z budownictwem, nazwy specjalistów mogą być mylące. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć mały poradnik, który pozwoli Ci odróżnić architekta od projektanta wnętrz, czy dekoratora.

Architekt

Architekt, nazywany również architektem kubaturowym to całkowicie różna profesja od architekta wnętrz. Jego głównym zadaniem jest stworzenie projektu danego obiektu oraz koordynacja nad wykonywaniem poszczególnych etapów budowy. Dba on również o to, by wykonany przez niego projekt architektoniczny i projekty branżowe, takie jak instalacje złożyły się w spójną całość. Wszystko to sprawia, że profesja ta jest niezwykle wymagającym i odpowiedzialnym zajęciem, które wymaga od architekta wiedzy, doświadczenia i profesjonalizmu. Poszukując takiej osoby, warto postawić na sprawdzonego fachowca, takiego jak architekt Jacek Blicharz – Rzeszów, który może zaoferować nam ogromną wiedzę z zakresu budownictwa, terminowość oraz doświadczenie.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że zatrudniona przez nas osoba powinna nie tylko posiadać dyplom ukończenia studiów kierunkowych, ale także wypełnić wszelkie zobowiązania regulowane przez polskie prawo. Chodzi tutaj o obowiązek zdobycia praktyki przy projektowaniu obiektów oraz na budowie, a następnie zdanie egzaminu państwowego oraz zostanie członkiem Izby Architektów. Samodzielnie działający architekt musi również regularnie opłacać wszelkie składki i ubezpieczenia, które nakłada na niego prawo.

Konstruktor lub inżynier budownictwa

Inżynier budownictwa, nazywany potocznie konstruktorem, jest osobą posiadającą wykształcenie na kierunku budownictwo oraz uprawnienia budowlane. Odpowiada on za to, by nowo powstały budynek się nie zawalił, co oznacza, że konstruktor musi ściśle współpracować z architektem. Kooperacja to polega na nadaniu budynkowi formy i kształtu przez architekta i wykonaniu niezbędnych obliczeń zapobiegających zawaleniu się obiektu przez konstruktora.

Projektant

Słowo projektant jest niezwykle popularnym określeniem w wielu branżach. Mamy w końcu projektantów odzieży, mebli, czy też stron internetowych. W budownictwie również często spotykamy to określenie, ma ono jednak konkretne dla tej dziedziny znaczenie. Zgodnie z prawem budowlanym projektantem możemy nazwać osobę, która posiada uprawnienia budowlane do wykonywania projektów. Oznacza to, że projektantem możemy nazwać również architekta lub konstruktora.

Projektant/architekt wnętrz

Projektant lub architekt wnętrz to osoba zajmująca się projektowaniem wnętrz w danym budynku. Co ciekawe, by pracować w tym zawodzie, nie trzeba legitymować się wykształceniem kierunkowym, co oznacza, że może go wykonywać każdy. Nie oznacza to jednak, że nie jest to trudna profesja wymagająca sporej wiedzy i doświadczenia. Dodatkowo architekci wnętrz muszą znać podstawy prawa budowlanego oraz zasady ergonomii, funkcjonalności, czy dobierania poszczególnych elementów wystroju. Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię do tego, aby rozpocząć współpracę z architektem wnętrzem, przeczytaj artykuł: https://www.pracowniaksztalt.pl/blog/141-10-powodow-dla-ktorych-warto-zatrudnic-architekta-wnetrz i sprawdź, jakie są powody, dla których warto zatrudnić takiego specjalistę.

Dekorator

Dekoratorzy bardzo często myleni są z architektami wnętrz, mimo że profesje te różnią się od siebie. Dekorator zajmuje się raczej bardziej „powierzchowną” częścią wyglądu domu, bez wgłębiania się w instalacje czy przesuwanie ścian. Skupia się on bardziej na kolorach, tkaninach czy fakturach wykorzystywanych w aranżacji wnętrza oraz nadaje ostateczny szlif całej aranżacji.

Jakiego fachowca potrzebujesz w zależności od sytuacji?

Chcesz kupić działkę?

Przed zakupem własnego kawałka ziemi, warto najpierw zaczerpnąć porady u architekta kubaturowego, który poinformuje nas, jaki budynek można postawić w danej lokalizacji.

Planujesz budowę domu?

Jeśli planujesz budowę domu lub innego budynku, musisz najpierw zgłosić się do architekta kubaturowego posiadającego uprawnienia. Będzie on w stanie przygotować projekt budowy oraz nadzorować kolejne jej etapy. Oczywiście, im dalej będą posuwały się prace, będziesz potrzebować również wsparcia konstruktora i projektanta, a w przypadku potrzeby aranżacji wnętrz przez profesjonalistę, również architekta wnętrz lub dekoratora.

Planujesz zakup mieszkania?

Posiadając lub kupując gotowe mieszkanie, warto podjąć współprace z architektem wnętrz, który wskaże wszelkie wady i zalety mieszkania oraz przygotuje projekt wyglądu wszystkich pomieszczeń.

Chcesz zmienić aranżacje domu lub mieszkania bez remontu?

W takim przypadku warto udać się do dekoratora wnętrz, który poprzez same dodatki i kolory stworzy dla nas nową, wyjątkową aranżację domu.

admin