Czy warto zainstalować system filtracji HEPA?

Podczas gdy większość ludzi zdaje sobie sprawę z zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu na zewnątrz, może być zaskoczeniem, gdy dowiemy się, że ludzie mogą być jeszcze bardziej narażeni w pomieszczeniach, na przykład w domu lub w miejscu pracy.

Powietrze w pomieszczeniach, gdzie spędzamy ponad trzy czwarte naszego czasu, jest często jeszcze bardziej zanieczyszczone w porównaniu do powietrza na zewnątrz. Trzeba więc wyeliminować źródła zanieczyszczeń, takie jak dym papierosowy, odświeżacze powietrza, kominki opalane drewnem, bakterie, ostre chemikalia czyszczące i inne zagrożenia dla zdrowia. Wewnętrzny filtr powietrza lub oczyszczacz może pomóc skutecznie usuwać szkodliwe zanieczyszczenia. Samodzielne jednostki zaprojektowane do filtrowania wyznaczonego konkretnego obszaru powinny być umieszczone w pokojach, w których spędzasz większość czasu, takich jak sypialnia, salon czy biuro. Pamiętaj tylko, aby regularnie zmieniać filtry zgodnie z sugestią producenta. Przy tak wielu dostępnych opcjach znalezienie dobrego filtra powietrza, który będzie zarówno skuteczny, jak i bezpieczny, może być trudne. I tutaj pojawiają się filtry HEPA, czyli wysoko wydajnie wychwytujące cząsteczki powietrza.

Filtr HEPA jest zaprojektowany do usuwania 99,97% unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń o średnicy 0,3 mikrometra lub większej przechodzących przez nie. Oczyszczacze powietrza i systemy wentylacyjne z filtrem HEPA są najlepszym wyborem. Weź również pod uwagę wielkość pomieszczenia, aby uzyskać jak najlepszą wydajność. Niektóre filtry są oznaczone jako filtr typu HEPA, ponieważ nie muszą przejść testu wydajności. Podobne w budowie filtry typu HEPA są tańsze i mniej skuteczne oraz najczęściej odfiltrowują jedynie do 90% zanieczyszczeń. Aby był skuteczny, system filtracji HEPA musi być uszczelniony, a produkcja filtrów odpowiednio sprawdzana i certyfikowana. Oznacza to, że wokół filtra nie ma przepływu powietrza, przez co przepycha przez siatkę i zatrzymuje maksymalną ilość cząstek. Jeśli jednostka jest szczelna, zapobiega to przedostawaniu się dużych ilości zanieczyszczeń do otaczającego powietrza.

admin