Dachy i ich konstruowanie – podstawowe informacje

Konstrukcje dachowe odgrywają bardzo ważne role w praktycznie każdym rodzaju budynku.

Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak na przykład śnieg, deszcz, wiatr albo promieniowanie UV pochodzące od słońca. To właśnie dlatego konieczne jest montowanie dachów o konstrukcji płaskiej, spadzistej albo stromej. Dodatkowo istotną cechą dachów jest ich wodoszczelność, którą uzyskuje się poprzez wykorzystanie różnych elementów konstrukcyjnych, a także technologicznych.

Dachy i ich konstruowanie – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć o dachach?

Bardzo często w przypadku obiektów mieszkalnych stosuje się dachy z ociepleniem. Wykorzystywane są do tego specjalne materiały charakteryzujące się doskonała izolacją termiczną (może to być wełna mineralna lub styropian). Oznacza to, że chronią budynek przed nadmierną utratą ciepła. Mają więc korzystny wpływ na ekologię, a także pozwalają na wypracowanie całkiem sporych oszczędności związanych z opałem. Oprócz tego stosowane są dachy nieizolowane, ale wykorzystuje się je na przykład na przystankach autobusowych lub wiatach parkingowych albo postojowych na otwartym powietrzu.

Jeśli chodzi o wodoszczelność dachów to odpowiada za nią najczęściej pokrycie dachowe, czyli jego górna warstwa. Oprócz tego można stosować elementy dodatkowe, takie jak na przykład folie dachowe, wylewki albo listwy asfaltowe. Oczywiście pokrycia dachowe o charakterze wodoszczelnym lub izolacyjnym powinny być dopasowane do wytrzymałości i możliwości konstrukcji nośnej. Dodatkowo elementami dachów są systemy rynnowe odprowadzające wodę deszczową czy też okna dachowe stosowane w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu.

Do tworzenia dachów wymagane jest stosowanie wielu różnych typów materiałów, powłok czy też elementów i akcesoriów, takich jak śruby, styropiany, dachówki, folie izolacyjne, itp. Na szczęście dostęp do tych produktów nie jest trudny, ponieważ znajdują się one w ofertach sklepów stacjonarnych oraz internetowych, takich jak na przykład https://merxu.com/pl/c/dachy-a16c2c487dee41e1a2ad3a706868d9c2/. Dzięki sprzedaży on-line, mogą być one zamawiane przez klientów z wszystkich zakątków naszego kraju.

admin