Nowoczesne projekty domów – czym charakteryzują się domy w nowoczesnym stylu?

Nowoczesne projekty domów to pojęcie używane dosyć często. Wielu inwestorów pragnie mieć modny dom, nawiązujący do aktualnych trendów, zarówno w zakresie wykorzystania technologii jak i wyglądu zewnętrznego budynku. Po czym rozpoznać nowoczesne projekty domów? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o bryłę domu.

Dom przy Cyprysowej 58

Nowoczesne projekty domów – na pierwszy rzut oka

Wielu inwestorów przeglądających projekty domów ocenia nowoczesność domów poprzez wygląd zewnętrzny. Jeśli ma udziwnione kształty, płaski dach, duże przeszklenia to wpada do szufladki nowoczesny. Do takich wyznaczników mogą dojść jeszcze dodatkowe elementy, takie jak eksponowany taras, zaprojektowany w okolicy domu basen, czy ogród zimowy. To najprostsze i najszybciej rozpoznawalne cechy, jakimi wyróżniają się projekty domów nowoczesnych. Mylą się jednak Ci, którzy jedynie po wyglądzie zewnętrznym określają charakter domu. Nowoczesny dom to nie tylko oryginalna bryła i wizualne aspekty budynku. Nowoczesność w wielu przypadkach czai się wewnątrz budynku.

Dom otwarty na Ciebie i świat – zasada wolnej przestrzeni

To, czym wyróżniają się nowoczesne projekty domów od pozostałych budynków jest ogólnie przyjęta zasada swobodnej przestrzeni. Współczesne projekty stawiają na otwarte przestrzenie, szczególnie w części dziennej i reprezentacyjnej. Dziś rzadko spotykamy np. domy z osobną kuchnią. Strefa pobytu dziennego zaplanowana jest jako jedna, otwarta przestrzeń, dająca swobodę komunikacji i optycznie powiększająca wnętrze domu. Livingroom w nowoczesnym domu to nie tylko salon+kuchnia. Najciekawsze realizacje przekraczają barierę wnętrze/zewnętrze wychodząc w zieloną przestrzeń przydomowej natury. Takie przełamywanie barier umożliwia odpowiednia aranżacja tarasu, czy budowa ogrodu zimowego. Przeszklona oranżeria wydatnie powiększa przestrzeń użytkową budynku, otwierając go na świat. Omawiając nowoczesne projekt domów szczególną uwagę musimy zwrócić na szkło. Szerokie okna panoramiczne, okna narożne, stałe witryny szklane, czy drzwi przesuwne w systemie HS to niewątpliwe wyznaczniki nowoczesnego stylu w projektowaniu. Wykorzystanie szkła o najlepszych parametrach termicznych nie tylko doświetla wnętrze domu, lecz również naturalnie ogrzewa, absorbując energię słoneczną.

Dom przy Makowej 6

Zaawansowane technologie – inteligentne projekty domów

Nowoczesne projekty domów to nie tylko otwarty charakter wnętrza. Ogromną rolę w podnoszeniu funkcjonalności współczesnego domu odgrywają zaawansowane technologie. Wśród najczęstszych rozwiązań spotykamy te, które mają na celu zwiększenie energooszczędności budynku. Należą do nich między innymi; proste i czyste w obsłudze ogrzewanie gazowe, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) instalacja solarna, pompy ciepła, system klimatyzacyjny, czy fotowoltaika. Myśląc o nowoczesnym, energooszczędnym domu powinniśmy postawić na odnawialne źródła energii i wziąć pod uwagę systemy, które pozwalają sprawnie i wygodnie regulować gospodarkę energetyczną domu.

Projekty domów nowoczesnych to również luksus i wygoda. Wszelkiego typu rozwiązania tworzące z budynku dom inteligentny znajdują tu szerokie zastosowanie. Centralny odkurzacz, zdalne sterowanie zasłonami, światłem, bramą wjazdową, czy garażową, a nawet sprzętami AGD, pozwala użytkować dom jeszcze płynniej i z poczuciem kontroli nad wszystkim, co w domu najważniejsze.

Przeglądając projekty domów warto przemyśleć decyzję o wyborze domu nowoczesnego, który nie tylko będzie stylowy w wyglądzie zewnętrznym, lecz również w swojej funkcjonalności i dostosowaniu technologicznym. Świat idzie do przodu i zmienia się na naszych oczach. Aby być z nim w kontakcie, warto budując dom wybiec parę kroków do przodu. Stawiajmy na ekologię, nie bójmy się technicznych udogodnień, zainwestujmy w energię pozyskiwaną z naturalnych źródeł. Początkowe nakłady finansowe zwrócą się w 100%, a komfort i wygoda mieszkania w nowoczesnym domu zrekompensują nam poniesione koszty.

admin