Dlaczego drewniana konstrukcja dachu to dobre rozwiązanie przy budowie domu?

Więźba dachowa nazywana jest często kręgosłupem dachu. To jeden z najważniejszych elementów przy budowie domu, odpowiedzialnych za izolację termiczną, ochronę hydrologiczną oraz wsparcie pokrycia dachowego. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest prefabrykowana konstrukcja dachowa. Dlaczego warto zdecydować się na ten typ więźby?

Więźba dachowa prefabrykowana

Prefabrykowana więźba dachowa wciąż zdaje się być nowością na rynku. Choć jest coraz częściej wykorzystywana przy budowie dachu, nadal jest zjawiskiem rzadszym niż więźba montowana tradycyjnie. Więźbę prefabrykowaną tworzy się w specjalnie przystosowanych zakładach, używając do tego suszonego przemysłowo drewna, czterostronnie ostruganego oraz posiadającego sfazowane krawędzie.

Taka więźba projektowana jest komputerowo, a następnie przygotowywana przez specjalne maszyny. Poszczególne elementy łączone są ze sobą na płytki kolczaste, mocowane z pomocą prasy o ogromnej sile. Dzięki temu sam czas montażu więźby prefabrykowanej jest znacznie krótszy, a proces nie generuje dodatkowych odpadów na placu budowy.

Co istotne, wiązary wyprodukowane i połączone w systemie płytek kolczastych pozwalają oprzeć konstrukcję dachu o rozpiętości do 30 metrów na zaledwie dwóch podporach, dzięki czemu można rezygnować ze słupów, podciągów i ścian nośnych. To oznacza, że taki typ więźby doskonale sprawdzi się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w halach magazynowych, dużych obiektach handlowo-usługowych czy nawet budynkach o przeznaczeniu rolniczo-inwentarskim, gdzie odpowiednia aranżacja przestrzeni odgrywa kluczową rolę.

Tradycyjna więźba drewniana

Decydując się na więźbę wykonaną w sposób tradycyjny, należy liczyć się z większymi kosztami. Do tego procesu zużywa się średnio o 30% więcej drewna niż do więźby prefabrykowanej. Wydłuża się również czas montażu – praca cieśli na terenie budowy znacząco ogranicza możliwość wykonywania innych robót budowlanych, a sam proces tworzenia dachu może trwać bardzo długo. Tymczasem w przypadku prefabrykatów, które przyjeżdżają gotowe na teren budowy, montaż jest błyskawiczny i zwykle zamyka się w maksymalnie dwóch lub trzech dniach roboczych.

Ponadto tradycyjna więźba dachowa wymaga zatrudnienia doświadczonych, profesjonalnych cieślów – każdy błąd popełniony na placu budowy może znacząco obniżyć wytrzymałość całej konstrukcji i wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz wydłużonym czasem budowy.

 

admin