Dom w stylu nowoczesnej stodoły – nowy trend, który zyskuje coraz większą popularność

Domy w stylu nowoczesnej stodoły coraz chętniej zajmują miejsce na podmiejskich parcelach, i stanowią obiekt żywego zainteresowania współczesnych inwestorów. Dlatego właśnie warto się im bliżej przyjrzeć. Co je wyróżnia i dlaczego są tak popularne?

Jaką bryłą wyróżnia się dom w stylu nowoczesnej stodoły?

Taki dom przypomina oczywiście dawniej budowane, imponujących rozmiarów stodoły, zarówno pod względem rozmiarów, jak i kształtu. Buduje się je na planie prostokąta. To domy piętrowe, których dwuspadowy, dość stromy dach nie wystaje poza obrys budynku, co tworzy bardzo charakterystyczną bryłę. Tego rodzaju domy mają jednak bardzo nowoczesny charakter. Duże przeszklenia na dolnej kondygnacji sprawiają, że wnętrze jest doskonale doświetlone. Nachylony pod odpowiednim kątem dach daje możliwość zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Często okna znajdują się również na górnej kondygnacji, na ścianie szczytowej. Wówczas w większości projektów domów nowoczesna stodoła zamieszcza się okna o trójkątnym kształcie szczytu, pasujące do nachylenia dachu. Dzięki temu zyskuje się bardzo dobre oświetlenie wnętrza nawet pomimo braku okien połaciowych, które w domach typu nowoczesna stodoła nie są zbyt mile widziane.

Jak jest w środku takiego domu?

Dużo przestrzeni – tak można w skrócie opisać domy w stylu nowoczesnej stodoły. Zamiarem projektantów jest zazwyczaj takie wykorzystanie prostej bryły, aby wewnątrz było duże pole do popisu, gdy chodzi o organizację strefy dziennej – czyli dużego salonu z wyjściem na taras, jadalni oraz otwartej lub półotwartej kuchni. Bardzo często w tych domach instaluje się kominek w salonie, a sam salon wyróżnia się otwartym stropem. Ta duża pionowa przestrzeń, często z antresolą, na której można urządzić sypialnię czy kącik do pracy, sprawia, że dom pomimo swoich przytłaczających rozmiarów wydaje się być przytulny i fantastycznie zorganizowany.

Najczęściej projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły mają sporą powierzchnię użytkową, przeznaczoną dla rodzin 2+2 lub większych, z przynajmniej trzema sypialniami w strefie nocnej, u góry. Bywają również mniejsze wersje domów z przestronnym strychem usytuowanym pod dachem i przestrzenią użytkową na dolnej kondygnacji. Sprawdź na https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-nowoczesne-stodoly/

Skąd pomysł na domy w stylu nowoczesnej stodoły?

Takie domy świetnie sprawdzają się w przypadku otwartych przestrzeni na terenach wiejskich – ich dachy dobrze dają sobie radę z opadami atmosferycznymi, a same domy wspaniale wyglądają nawet na terenach pozbawionych drzew. Skąd się wziął pomysł na budowanie takich domów? Pierwsze domy tego typu powstawały z prawdziwych, starych stodół budowanych kilkadziesiąt lat temu, zaadaptowanych na potrzeby mieszkalne. Wykorzystano wysokiej jakości dawne budownictwo oraz architekturę, która doskonale sprawdza się w trudnych warunkach, i dodano kilka nowoczesnych akcentów. Z czasem okazało się, że takie budynki nie tylko bardzo imponująco wyglądają, ale są również niezwykle komfortowe, a przy zastosowaniu odpowiednich instalacji grzewczych i rekuperacji mogą także być tanie w utrzymaniu i ergonomiczne, nawet przy tak dużej powierzchni.

admin