Jaki kominek do ogrzewania domu wybrać?

Kominek kojarzy nam się z ciepłem, przytulnym salonem, dźwiękiem strzelającego drewna i romantyczną atmosferą. Poza niezaprzeczalnie pięknym wyglądem może stać się świetnym źródłem ogrzewania domu. Na rynku istnieje wiele rodzajów kominków, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i wymagania. Zastanówmy się jaki kominek najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

Jak wybrać odpowiedni kominek?

Aby kominek stał się nie tylko ozdobą wnętrza naszego domu, ale jednocześnie pozwolił go ogrzać, musimy przede wszystkim zdecydować gdzie chcemy go umieścić i jaką ma pełnić funkcję. Trzeba określić jaką powierzchnię chcemy ogrzać i jaka moc kominka będzie wystarczająca – tutaj ważna jest nie tylko powierzchnia w m2, ale także wysokość pomieszczeń. Przed decyzją o montażu kominka warto odwiedzić serwis o kominkach i kominach eko-komin.pl, gdzie można znaleźć praktyczne porady dotyczące kominków, wkładów kominkowych czy usług kamieniarskich. Nie każdy kominek będzie nadawał się do każdego domu. W zależności od tego, jaki kominek wybierzemy, musimy też sprawdzić czy posiadamy komin pasujący do instalacji kominka.

Rodzaje kominków:

Do wyboru mamy wiele rodzajów kominków, różniących się nie tylko wielkością i wyglądem, ale także sposobem zasilania.

Kominki otwarte i z wkładem

Kominki otwarte i z wkładem będą zdobić wnętrze, ale nie zdołają ogrzać dużych powierzchni, ponieważ drewno w palenisku bardzo szybko się spala, czyniąc ten sposób ogrzewania nieekonomicznym. Dla takich kominków potrzebujemy dostępu do komina. Wybierając odpowiedni wkład, można nimi z powodzeniem ogrzać cały dom.

Zamknięte wkłady kominowe

Zamknięte wkłady kominowe to bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, o wymaganiach podobnych do kominków otwartych.

Kominki wolnostojące

Kominki wolnostojące będące świetną alternatywą dla klasycznych kominków są praktyczne i wydajne. Nadają się do mniejszych pomieszczeń i potrafią je samodzielnie ogrzać. Nie wymagają dostępu do komina, więc możemy je umieścić w dowolnym miejscu.

Kominki elektryczne

Kominki elektryczne są praktyczne i wydajne, zasilane prądem, imitujące prawdziwe płomienie. Są idealne do małych pomieszczeń i dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Im wyższa moc, tym więcej ciepła dadzą.

Kominki gazowe

Kominki gazowe stwarzają iluzję kominka opalanego drewnem, dając efekt płomienia, który można regulować. Z powodzeniem mogą zastąpić kominki opalane drewnem.

Biokominki

Biokominki można umieścić w dowolnym miejscu, ale spełniają jedynie funkcję dekoracyjną. Płomienie powstają dzięki spalaniu paliwa na bazie alkoholu.

W jakim miejscu ustawić kominek?

W dowolnym miejscu w domu i bez większych ograniczeń możemy ustawić jedynie kominki elektryczne i biokominki i kominki wolnostojące. Kominki z wkładami, bez względu na ich formę, powinny znaleźć się w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym – z dostępem do komina, oraz zabezpieczonym materiałem odpornym na wysokie temperatury i w odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Jeśli chcemy ogrzać kominkiem więcej niż jedno pomieszczenie, w którym się on znajduje to poza decyzją o rodzaju paliwa, jakim będzie zasilany kominek musimy wybrać rodzaj rozprowadzania ciepła. Więcej na temat wykorzystania kominków można znaleźć na blogu:https://www.eko-komin.pl/blog, gdzie widnieją artykuły odnośnie ogrzewania domu przy pomocy kominka. Aby ciepło z kominka mogło zostać rozprowadzone po innych pomieszczeniach należy wybrać wkład kominkowy powietrzny lub z płaszczem wodnym. Pierwszy rozprowadza ciepłe powietrze za pomocą rur aluminiowym, ale ciepło nie trafi do pomieszczeń znajdujących się poniżej kominka. Druga opcja polega na pobieraniu ciepła z kominka do płaszcza wodnego, który doprowadza je do kaloryferów.

Dlaczego warto posiadać kominek?

Ogrzewanie domu kominkiem jest ekologicznie i często dużo bardziej ekonomiczne od innych metod ogrzewania. Kominek będzie piękną ozdoba naszego domu i pozwoli stworzyć w nim przytulną atmosferę. Jeśli zależy nam na „żywym ogniu”, pamiętajmy, by wyboru kominka najlepiej dokonać już na etapie budowy domu.

admin