Ogrzewanie podłogowe – jak dobrać do niego odpowiednie panele?

Większość właścicieli mieszkań marzy o tym, żeby móc zainstalować w swoich domach ogrzewanie podłogowe. To właśnie wizja przyjemnego ciepła rozchodzącego się po stopach sprawia, że ta forma ogrzewania cieszy się coraz większą popularnością. Jedynym ograniczeniem związanym z posiadaniem takiego źródła ciepła w mieszkaniu jest to, że należy do niego dobrać właściwą podłogę. Kłęby rurek ciągnące się pod parkietem reagują na ułożone deski, więc muszą być one zaprojektowane tak, by być na ten fakt jak najbardziej odporne.

Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że montaż ogrzewania podłogowego wymaga ułożenia w podłodze ciągu rur rozprowadzających ciepło po całej powierzchni podłogi. Ciepło to zgodnie z zasadą rozszerzalności temperaturowej „uderza” swoją mocą w to, co znajduje się w jego najbliższym otoczeniu. A najbliżej znajduje się właśnie podłoga. Wykorzystanie na deski podłogowe tradycyjnego, zbitego konstrukcyjnie drewna może okazać się bardzo złym rozwiązaniem. Energia bijąca z rurek będzie twarde i sztywne drewno osłabiać i może doprowadzić do jego pękania. Producenci desek, jak np. Ci, których można znaleźć na stronie https://decolan.pl odkryli, że deska lub panel podłogowy musi posiadać tzw. konstrukcję warstwową, żeby nadawać się pod ogrzewanie podłogowe. Najpopularniejszym dzisiaj materiałem na takie deski jest technologia, o której można poczytać w działach np. Tarkett Gdańsk.

Czym jest Tarkett?

Tarkett to specjalna, warstwowa konstrukcja deski podłogowej, która charakteryzuje się nie zbitą formą desek, a ich odpowiednim uwarstwieniem. W wolnych przestrzeniach między deskami (czyli w warstwach) ciepłe powietrze bijące od rur ogrzewania podłogowego rozchodzi się równomiernie i ma przestrzeń do tego, by krążyć, bez ciągłego atakowania swoją siłą tego samego fragmentu deski. O podłogach Tarkett można poczytać więcej na stronie https://decolan.pl/tarkett,58,pl.html, dzięki której można też skontaktować się z producentem czy sprzedawcą by poznać pozostałe zalety tego rozwiązania. Podłogi z kategorii Tarkett trójmiasto, Gdynia czy Sopot są oczywiście odpowiednio zabezpieczane tak, by deski mogły służyć w domu przez długie lata. Wykonuje się tu klasyczne olejowanie lub lakierowanie ich powierzchni, zależne od tego, jaką wersję wybierze klient. Rozwój tarkettu i specjalizacja w zakresie produkowania desek warstwowych sprawiły, że dzisiaj jest dostępnych na rynku wiele ich rodzajów. Właściciele mieszkań mogą bez problemu wybierać między deskami o różnych kolorach, usłojeniu czy gładkości, zachowując przy tym pewność ich wysokiej odporności na podwyższone temperatury.

Warto wiedzieć, że w starszych domach, które do tej pory nie posiadały ogrzewania podłogowego również jest możliwość jego poprowadzenia od zera. Kosztem będzie oczywiście osobno instalacja rur grzewczych i całego systemu rozprowadzania ciepła po mieszkaniu plus dodatkowo zakup właściwych desek podłogowych, które z takim system będą doskonale współgrały.

admin