Rynek oprogramowania AI na terenie Unii Europejskiej

Komisja Europejska 21 kwietnia 2021 roku opublikowała projekt rozporządzenia, które ustanawia przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.

Jest to projekt, który ma ujednolicić regulacje dotyczące kwestii oprogramowania, wykorzystania oraz wprowadzania do obrotu na obszarze Unii Europejskiej. Regulacja określa jako sztuczną inteligencję oprogramowanie, które wykorzystuje techniki tworzenia programów, które posiadają mechanizmy uczenia maszynowego, uczenia się bez nadzoru, metody oparte na wiedzy i logice, silniki dedukcyjne czy też wykorzystanie podejścia statystycznego.

Rynek oprogramowania AI na terenie Unii Europejskiej

Europejskie regulacje dotyczące AI

Zadaniem oprogramowania AI jest między innymi uczenie się, podejmowanie decyzji na podstawie zebranych wcześniej danych. W ten sposób można zautomatyzować niewiele procesów przemysłowych, optymalizować procesy produkcji. Oprogramowanie inteligentne, które posiada dostęp do internetu, mogłoby także automatycznie zbierać dane, należy zatem pamiętać o regulacjach Unii Europejskiej dotyczących ochrony danych osobowych, adresów e-mail, numerów telefonów, które mogłyby być wykorzystywane przez oprogramowanie w różnych celach. W niektórych przypadkach oprogramowanie AI, które nie posiadałoby ograniczeń, złamałoby przepisy, niekiedy bez wiedzy użytkownika oprogramowania.

Rozporządzenie ma na celu uregulowanie rozprowadzania oprogramowania, użytkowania na terenie UE, eliminacje ograniczeń, które mogłyby zostać wprowadzone przez niektóre państwa członkowskie. Przepisy mogłyby dotyczyć użytkowników systemów AI, dystrybutorów, firm tworzących oprogramowanie, które posiadają siedzibę w Unii Europejskiej. Dodatkowo może dotyczyć dostawców z poza Unii Europejskiej, które wprowadzają do obrotu swoje programy na terenie Unii. Obecnie są to projekty rozporządzeń, a także wytyczne wprowadzone przez Unię Europejską w latach 2018-2020. Jednak w tym momencie nie ma ustaw, które regulują rynek AI.

„Obecnie w Polsce i w UE nie mamy powszechnie obowiązujących reguł (ustaw, rozporządzeń czy dyrektyw UE), które jednoznacznie przesądzałyby, co wolno, a czego nie wolno przy tworzeniu i wykorzystywaniu sztucznej inteligencji.” – Maciej Kubiak.

Firmy zajmujące się tworzeniem oraz dystrybucją oprogramowania uczącego się, mogą obecnie dostosować się do wytycznych Unii Europejskiej, przewidując w przyszłości wprowadzenie ustaw, które nałożą odpowiednie prawa oraz obowiązki na tego rodzaju podmioty.

admin