W jakich warunkach przechowujemy warzywa i owoce?

Specjalistyczne chłodnie do przechowywania warzyw i owoców powinny posiadać odpowiednią temperaturę, wilgotność, a także powietrze powinno w nich krążyć.

W przypadku kiedy nie zadbamy o te wszystkie czynniki, przechowywanie warzyw i owoców może nie być tak skuteczne jak powinno. Powinniśmy pamiętać zatem, aby wszystkie maszyny i urządzenia stosowane do zapewnienia niskiej temperatury w chłodni pracowały prawidłowo, powinniśmy sprawdzać ich stan przed każdym sezonem. Podobnie powinniśmy sprawdzić same chłodnie, czy nie posiadają różnego rodzaju utworów i pęknięć, przez które mogłoby dostawać się ciepłe powietrze. Podobnie przed sezonem powinniśmy przygotowywać chłodnie w taki sposób, aby dokładnie odgrzybić wszystkie ściany. Powinniśmy umyć je specjalnym targetem, dzięki temu pozbędziemy się wszystkich niechcianych baterii oraz grzybów. W przypadku przechowywania warzyw i owoców bardzo ważne jest zachowanie higieny, ponieważ mogą zostać one bardzo łatwo zaatakowane przez różnego rodzaju pleśnie i grzyby. Dodatkowo rozwój różnego rodzaju bakterii i grzybów może zostać spowodowany zbyt wysoką temperaturą lub też zbyt wysoką wilgotnością. Dlatego tutaj musimy zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, każde ustawienie termostatu musi być dobrze przemyślane.

W jakich warunkach przechowujemy warzywa i owoce?

W zależności od tego czy warzywa i owoce, które przechowujemy były zielone, niedojrzałe, czy też już ładne czerwone, wówczas powinniśmy zastosować inną temperaturę, inne warunki przechowywania, a także wilgotność.

Warto oczywiście pamiętać, że owoce i warzywa bardziej dojrzałe będziemy mogli przechowywać przez krótszy okres czasu. Dobrym przykładem są tutaj pomidory czy też jabłka, kiedy okazy zielone mogą poleżeć przez dłuższy czas, w przypadku jabłek może być to nawet 12 miesięcy. Oczywiście przed umieszczeniem w chłodni warzywa powinniśmy wyselekcjonować, dzięki temu pozbędziemy się zgniłych czy też obitych okazów. Kiedy poszukamy pomysłu jak przechowywać jabłka, wówczas powinniśmy zwrócić uwagę także na ich odmianę, warto pamiętać bowiem, że różne odmiany jabłek powinno się przechowywać w różnych temperaturach, w innych warunkach. Musimy tutaj oczywiście pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wilgotności, która może wynosić około 90%, a jabłka powinniśmy przechowywać w temperaturze około 0 stopni Celsjusza.

admin