Zalety stosowania ozonu przy przy dezynfekcji różnych powierzchni

Ponieważ udowodniono, że ozon zabija 99,9 procent patogenów w powietrzu, w tym koronawirusa SARS i grypy, takie jak H5N1, badacze przewidują, że może to być ważne narzędzie w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby koronawirusa 2019 (COVID-19).

Ozon niszczy wirusy atakując rdzeń kwasu nukleinowego, uszkadzając w ten sposób wirusowy RNA. Może to spowodować, że wirus nie przyłączy się do normalnych, zdrowych komórek, a rozpad jednoniciowego RNA może doprowadzić do zniszczenia wirusa. Niedawna pandemia COVID-19 spowodowała ponowne zainteresowanie wykorzystaniem ozonu do dezaktywacji wirusów. Skuteczność ozonu jest związana z rodzajem wirusów, stężeniem ozonu i czasem ekspozycji. Przy czym dawka ozonu potrzeba do zniszczenia wirusów w powietrzu jest znacznie niższa niż dla wirusów powierzchniowych. Ozon jest szeroko stosowany do dezynfekcji, sterylizacji, dezodoryzacji. Ozon wytwarzany jest przez generatory ozonu, które uwalniają ozon w powietrzu do dezynfekcji unoszących się w powietrzu kropelek wirusa. Może on dotrzeć do każdego zakątka nie pozostawiając miejsc, w których mogą rozwijać się wirusy i bakterie.

Metody wykorzystujące promienie UV do niszczenia wirusów powierzchniowych nie mogą całkowicie przeniknąć do niedostępnych obszarów.

Natomiast rozpylony w powietrzu ozon może docierać do wszystkich miejsc bardzo skutecznie walczyć z drobnoustrojami. Ozon jest wytwarzany przez dość prosty sprzęt, agregaty wytwarzające ozon można przewozić w dowolne miejsca. Dlatego też tą metodę można stosować w domach, mieszkaniach, dużych biurach, centrach medycznych, szpitalach, magazynach, fabrykach, miejscach publicznych lub środkach transportu publicznego, takich jak autobusy, taksówki i pociągi. Jeżeli trzeba w krótkim czasie zdezynfekować dowolne pomieszczenie można poszukać usług firm, które posiadają odpowiednie agregaty do ozonowania, jak również odpowiednią ekipę. Warto zwrócić uwagę na usługi firmy Mr Ozone dezynfekcja wykonywana przez nich jest w pełni profesjonalna.

admin