Budownictwo pasywne – charakterystyka

Dawno minęły już czasy, kiedy to podczas wznoszenia budynku od podstaw lub też jego renowacji kluczową cechę odgrywał jego wygląd. Oczywiście, prezencja elewacji oraz poszczególnych pomieszczeń obiektu w dalszym ciągu jest istotna, jednakże obecnie na pierwszy plan wysuwają się takie trendy jak budownictwo inteligentne oraz budownictwo pasywne. Pierwszym z nich zajmowaliśmy się w ramach jednego z ostatnich artykułów opublikowanych na łamach naszego portalu, dziś nadszedł więc czas na drugą z nadmienionych kwestii. Czym ona jest oraz czym się charakteryzuje? Już spieszymy z odpowiedzią!

W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że budynki, które określamy mianem pasywnych legitymują się niezwykle niskim zapotrzebowaniem na energię, która to musi zostać wykorzystana celem odpowiedniego dogrzania poszczególnych pomieszczeń oraz utrzymania w nich zadowalającej temperatury umożliwiającej ich bezproblemowe i komfortowe użytkowanie. Jest to możliwe nie tylko dzięki zastosowaniu alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, do których bez wątpienia zaliczyć należy energię biomasy, wiatru, czy wód powierzchniowych, ale także dzięki implementacji w ramach obiektu drzwi i okien charakteryzujących się optymalnym współczynnikiem izolacji termicznej. Dlaczego jest to tak istotne?

Zastosowanie takich elementów wykończeniowych gwarantuje, że nawet podczas najmroźniejszej zimy wnętrze budynku nie będzie ulegało nadmiernie szybkiemu wychłodzeniu na skutek przenikania do poszczególnych pomieszczeń chłodnego powietrza z zewnątrz. Możemy także w takiej sytuacji mieć przekonanie graniczące niemalże z pewnością, że wydatki poniesione na dogrzanie obiektu przyniosą wymierne rezultaty, bowiem współczynnik izolacji termicznej utrzymujący się na zadowalającym poziomie sprawi, że spadek temperatury na przestrzeni czasu będzie marginalny, szczególnie jeżeli podczas budowy lub też renowacji obiektu postanowiliśmy dodatkowo go ocieplić, zabezpieczając także ściany przed negatywnym i niepożądanym wpływem jaki mogą na nie mieć niekorzystne warunki atmosferyczne.

Co prawda okna i drzwi gwarantujące zadowalający współczynnik izolacji termicznej nie należą do wyrobów najtańszych, jednakże uważamy, że raz poczyniona inwestycja dość szybko nam się zwróci – przede wszystkim ograniczając koszty opału lub ogrzewania, które szczególnie w sezonie zimowym mogłyby sięgnąć niebagatelnych kwot. Warto zaopatrzyć się w wyroby oferowane przez renomowane firmy, jako że w rzeczonej sytuacji będziemy mieli gwarancję, iż wyrób taki będzie nam służył przez wiele kolejnych lat bez konieczności wymiany na nowy, a także cechować się będzie dużą odpornością na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne czy wpływ czynników zewnętrznych będących poza naszą kontrolą. Jeżeli nie wiedzą Państwo po jaki typ okien warto byłoby sięgnąć, serdecznie zachęcamy do podjęcia współpracy z naszymi przedstawicielami, którzy to z radością zaznajomią Państwa z obecnie obowiązującymi trendami oraz zaprezentują wyroby, które cieszą się największą popularnością wśród konsumentów.

admin