Dlaczego odczuwamy ból? Co właściwie może oznaczać ból?

Definicji bólu jest naprawdę wiele, ból możemy również podzielić na ból fizyczny oraz psychiczny.

Jednak skupmy się na tym pierwszym, czyli bólu odczuwanym fizycznie. To uczucie jest wywołane zazwyczaj bodźcami, które informują nas o tym, że jedna z tkanek w naszym organizmie ulega uszkodzeniu lub jest temu bliska. Może to być spowodowane stricte czynnikiem zewnętrznym, jak na przykład uderzenie ciężkim przedmiotem, rozcięcie skóry nożem i wiele innych. Każdy z nas zna tego typu ból wywołany bodźcem zewnętrzny, bo któż z nas nie miał sytuacji w której uderzył małym palcem u stopy w sam róg stojącej szafki?
Jednak co w przypadku, gdy zaczniemy odczuwać ból na przykład w stawach lub plecach, a jesteśmy maksymalnie pewni, że ani się nie uderzyliśmy w plecy, ani w kolano? Czy ból, może powstawać w wyniku innych czynników jak czynnik zewnętrzny? Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Dlaczego odczuwamy ból? Co właściwie może oznaczać ból?

Nasz organizm składa się z wielu komórek, które z biegiem czasu lub warunków na nie wpływających mogą ulegać uszkodzeniu oraz unicestwieniu.

Ból stawów może być powodowany między innymi zbyt mocnym ich obciążeniem – taką przyczyną może być chociażby otyłość czy nadwaga. W wyniku nadmiernych kilogramów, nasze stawy nieprzyzwyczajone i nieprzygotowane do takiego „wysiłku” zwyczajnie się poddają, dając nam o tym znać poprzez przekazanie odpowiednich bodźców, a te z kolei odczuwane są jako ból. Często przyczyną bólu stawów są również różnego zapalenia, spowodowane nawet przez nieodpowiednią pracę innego narządu wewnętrznego naszego organizmu. Więc jeśli odczuwasz przewlekły ból, doskwiera on CI do tego stopnia, że najlepsze domowe metody czy leki przeciwbólowe nie są w stanie Ci pomóc to jak najszybciej zareaguj – umów wizytę w przeznaczonej do tego placówce medycznej. Jedną z nich jest klinika leczenia bólu Wrocław, dlatego też specjaliści tam pracujący na pewno znajdą rozwiązanie na wyleczenie Cię z Twojej dolegliwości.

admin