Dlaczego warto zintegrować pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi?

Wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii nieustannie zyskuje na popularności. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się niezaprzeczalnie pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Czy systemy te mogą pracować razem? Jakie korzyści płyną z ich integracji i ile można zaoszczędzić na takim rozwiązaniu? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

W czym tkwi źródło popularności odnawialnych źródeł energii?

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie w dobie kryzysu energetycznego i nieustannie rosnących cen energii. Z biegiem kolejnych lat wzrasta również świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne. 

W tę koncepcję idealnie wpisuje się pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Po przejściu na stronę www.appenergy-kielce.pl zobaczyć możesz ofertę jednej z wiodących na rynku firm, zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Tutaj przeczytasz, że energia słoneczna z fotowoltaiki może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego. W połączeniu z pompą ciepła pozwala ona natomiast znacząco ograniczyć koszty eksploatacyjne budynku, przekładając się na pełną satysfakcję z inwestycji. 

Czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją?

Sceptycy rozwiązań, opartych na odnawialnych źródłach energii, kwestionują często opłacalność inwestycji w pompę ciepła. W rzeczywistości jednak takie urządzenie umożliwia w pełni efektywną produkcję energii cieplnej, wykorzystywanej do ogrzewania budynków lub wody użytkowej. O innych jego zaletach przeczytasz na po przejściu na proponowanej stronie firmy, oferującej montaż pomp ciepła w Kielcach, gdzie wymieniono kolejne atuty takiej inwestycji. To przede wszystkim:

  • niezależność od nieustannie zmieniających się cen paliw stałych, wykorzystywanych przez konwencjonalne systemy grzewcze,
  • komfort użytkowania, związany z intuicyjną obsługą,
  • troska o zdrowie i środowisko naturalne, poprzez ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla i szkodliwych substancji, powstających w procesie spalania. 

Nowoczesne pompy ciepła umożliwiają mieszkańcom uzyskanie komfortu cieplnego, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, a ich połączenie z instalacją fotowoltaiczną pozwala na znaczne ograniczenie kosztów, związanych z ogrzewaniem budynku. 

Jak wygląda współpraca pompy ciepła z fotowoltaiką?

Panele fotowoltaiczne pracują niezależnie od pory roku, choć ich efektywność wzrasta znacząco w okresie letnich upałów. Z kolei pompa ciepła najintensywniej eksploatowana jest w czasie zimowych mrozów oraz w sezonie przejściowym. Nie oznacza to jednak, że oba systemy nie mogą współpracować ze sobą na korzyść gospodarstwa domowego, zwłaszcza gdy jego właściciele zainwestują również w magazyn energii. 

W tym kontekście warto podkreślić również, że nowoczesne pompy ciepła czerpią energię elektryczną także latem, wykorzystując ją nie tylko do podgrzewania wody użytkowej, ale również i do chłodzenia pomieszczeń, zapewniając tym samym ich mieszkańcom komfort cieplny przy wysokich temperaturach. Taki potencjał można wykorzystywać przez wiele lat, dzięki wyjątkowo długiej żywotności obu systemów. 

Dlaczego warto połączyć fotowoltaikę z pompą ciepła?

Połączenie możliwości, jakie dają instalacje fotowoltaiczne z potencjałem pompy ciepła niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Wśród tych najważniejszych wymienia się przede wszystkim:

  • uzyskanie niezależności energetycznej, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii,
  • ochronę przed nieustannym wzrostem cen energii,
  • zmniejszenie śladu węglowego i ochronę środowiska naturalnego,
  • zmniejszenie kosztów, związanych z eksploatacją budynku.

Warto podkreślić jednocześnie, że integracja pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną zwiększa rentowność inwestycji sprawiając, że jej koszty zwracają się w znacznie szybszym tempie.

Integracja fotowoltaiki z pompą ciepła – ile można zaoszczędzić?

Systemy grzewcze, bazujące na odnawialnych źródłach energii, cechują się znacznie większą wydajnością, niż konwencjonalne urządzenia, wykorzystywane do ogrzewania budynków. I choć początkowe koszty inwestycyjne wydają się w tym przypadku dość wysokie, zwracają się one w ciągu kilku kolejnych lat. 

Integracja fotowoltaiki z pompą ciepła to z kolei szansa na zbilansowanie zużycia energii elektrycznej z jej produkcją. Odpowiedni dobór mocy instalacji sprawia bowiem, że pompa ciepła w sezonie grzewczym staje się urządzeniem bezkosztowym, umożliwiającym jednocześnie efektywne wykorzystanie energii elektrycznej, która wytwarzana jest przez panele fotowoltaiczne. Dobrze dobrane i sprawnie działające systemy, pozwalają na oszczędność nawet 6000 zł w skali roku, co najlepiej świadczy o zasadności inwestycji w odnawialne źródła energii.  

 

admin