Izolacja fundamentów bez zdejmowania warstwy gruntu

Wilgoć przenikająca przez ściany jest problemem wielu domów, niekiedy izolacja stosowana na zewnątrz budynku jest niewystarczająca, lub też niewłaściwie nałożona.

Najczęściej stosowana na zewnątrz jest izolacja styropianowa, ściany domu położone poniżej gruntu mogą być dodatkowo zabezpieczane masa bitumiczną, która dokładnie dociera do wszystkich miejsc. Można także stosować piankę metodą natryskową. Jednak z biegiem lat z różnych powodów, przykładowo erozji, czy też bezpośredniego działania wody na materiał izolacyjny na ścianach może pojawić się wilgoć. Wówczas należy poprawić izolację, aby nie odkrywać warstw ziemi można obecnie zastosować wypełnienie metodą izolacji poziomej. W murze wykonywanych jest szereg otworów przez które wpuszczany jest specjalny preparat, może być to pianka izolacyjna. W czasie zastygania, zwiększa ona swoją powierzchnię dzięki czemu bardzo dobrze wypełnia puste wnęki przy murze, które mogły powstać przykładowo w wyniku wypłukania materiału.

Dzięki temu wilgoć nie będzie przenikała przez ścianę, wilgotne ściany to możliwość wystąpienia grzyba i pleśni. Jego usuwanie jest dość trudnym zadaniem, często może się wiązać się ze zdjęciem warstwy tynku.

Izolacja z pewnością pozwoli także zmniejszyć straty ciepła, dzięki temu można będzie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zatem odpowiednio wykonana izolacja fundamentów metodą iniekcji poziomej z czasem się zwróci. Zawilgocona ściana będzie narażona na działanie soli zawartych w wodzie, warto także zwrócić uwagę iż w ziemie ściany mogą zamarzać, przy każdym spadku temperatury poniżej zera ta sytuacja będzie się powtarzała. Doprowadzi to do osłabienia konstrukcji. Dodatkowo woda bardzo dobrze przenika przez całą ścianę, dlatego też wystarczy nawet mała nieszczelność aby doprowadzić do zawilgocenia na większej powierzchni fundamentów. Duże uszkodzenia w przypadku fundamentów mogą być niemożliwe do naprawienia, dlatego też należy zadbać o to aby woda nie wyrządziła szkód w ścianach.

admin