Jak prawidłowo aplikować środki ochrony roślin?

Wykorzystywanie środków ochrony roślin musi odbywać się ze znajomością ich działania, niektóre herbicydy usuwają wszystkie rośliny na danym terenie, a inne natomiast są selektywne, co oznacza że działają tylko na niektóre typy roślin.

Jeśli używamy herbicydu na obszarach, na których chcemy, aby coś rosło, możemy użyć tylko selektywnego herbicydu, zwłaszcza na obszarach rolnym. Jednak jeżeli chcemy przygotować terenie pod uprawę możemy przykładowo teren pod trawnik, lub uprawy rolnicze. W tym przypadku herbicyd nanosi się na wszystkie rośliny. Na przykład na świeżo skoszonym trawniku będziemy marnować niepotrzebne selektywne herbicydy. Herbicydy stosujemy zawsze przy odpowiedniej pogodzie, bez deszczu opadów oraz bez wiatru. Nie zaleca się stosowania herbicydu wcześnie rano ani wieczorem niekorzystna dla jego działania rosa. Konieczne jest również wyłączenie systemu nawadniającego i odczekanie, aż rośliny wyschną po ostatnim podlewaniu. Płynne środki nie tylko nie spalają chwastów ale w przypadku całkowitego herbicydu wypalają wszystkie otaczające rośliny.

Jak prawidłowo aplikować środki ochrony roślin?

W przypadku upalnych dni, herbicydy nie tylko będą szybko parowały, ale będzie także problem z przenikaniem przez twardą glebę.

Wówczas będą spływały po twardej ziemi, dlatego też w lecie warto zastosować je w nocy, kiedy po niedużych opadach deszczu, kiedy chcemy aby zadziałały na korzenie rośliny. Herbicydy usuwające wszystkie rośliny nadają się tylko do wybranych miejsc na drogach i innych powierzchniach utwardzonych oraz bezpośrednio na obszarach utwardzonych. Mogą także być użyte na bezpośrednim poboczy drogi, tak aby rośliny nie wchodziły na asfalt. Może być to bardzo dobra alternatywa dla koszenia trawy na poboczu. Herbicydy totalne, wnikają do korzeni roślin, które wtedy całkowicie wysychają łącznie z korzeniami. W jednym sezonie zwykle wystarczą dwie aplikacje całkowitego herbicydu w jednym miejscu. Czasem jednak trzeba będzie powtórzyć aplikację jeszcze raz, jeżeli opryski nie odbywały się w odpowiednich warunkach, lub zostały nieprawidłowo rozcieńczone. Podobne środki stosujemy kiedy chcemy wykonać zwalczanie chwastów w zbożach jesienią. Trzeba bowiem pamiętać że opryski powinno się stosować w zależności od potrzeb o różnych porach, roku, co będzie wiązało się z różnymi fazami wzrostu roślin.

admin