Na czym polega sodowanie powierzchni?

Sodowanie to metoda lekkiego, nieściernego czyszczenia, która wykorzystuje sprężone powietrze do wydmuchiwania rozpylonych cząstek wodorowęglanu sodu, znanego również jako soda oczyszczona, zmieszanego ze zwykłą wodą na brudną lub zmatowioną powierzchnię za pomocą pompy sprężonego powietrza.

Mieszankę sodową pod ciśnieniem rozpyla się przez wąż i pozostawia do wyschnięcia, jak przy myciu mechanicznym.

Na czym polega sodowanie powierzchni?

Czy sodowanie elementów stalowych jest skuteczne?

Zwykle taka metoda oczyszczania jest używana do usuwania uszkodzeń powierzchni lub nierówności na materiałach, dla których piaskowanie, kwasy lub chlorowane środki czyszczące byłyby zbyt szkodliwe, inwazyjne lub ryzykowne w użyciu. Piaskowanie sodą jest szczególnie skuteczne w usuwaniu lekkiej rdzy, zgorzeliny walcowniczej, graffiti, farb w sprayu i sadzy z ognia, bez uszkodzenia materiału podstawowego pod spodem. Zaletą sodowania elementów stalowych jest to, że jest delikatne dla powierzchni, nieabrazyjne i przyjazne dla środowiska. W przeciwieństwie do większości chemicznych środków czyszczących, wodorowęglan sodu łatwo znika, jest nietoksyczny dla ludzi i zwierząt oraz nie pozostawia trwałego uszkodzenia spowodowanego ciepłem ani śladów chemicznych na czyszczonych powierzchniach.

Sodowanie elementów stalowych sprawdza się również jako środek zapobiegawczy. Wiadomo, że nakładanie wodorowęglanu sodu do postaci sproszkowanej warstwy na obrobionych metalowych powierzchniach skutecznie zapobiega rdzewieniu nalotowemu. Materiały takie jak miedź, aluminium i stal szczególnie dobrze reagują na czyszczenie sodą. Sodowanie to tania i skuteczna obróbka szerokiej gamy powierzchni. Co ważne, ta metoda jest równie dobra do czyszczenia materiałów organicznych wykonanych z drewna i kamienia, jak i sztucznych, takich jak stal nierdzewna czy plastik. Ta wszechstronność, wspomagana przez łatwość wytwarzania mieszanki wodorowęglanowej, oznacza, że maszyny do czyszczenia sodą mogą być z powodzeniem używane do wielu różnych zadań czyszczących.

Dodatkową zaletą jest to, że sodowanie elementów stalowych skutecznie usuwa i czyści wielowarstwowe powierzchnie. Eliminuje to potrzebę stosowania jakichkolwiek innych toksycznych chemikaliów, skrobania, piaskowania lub innej obróbki strumieniowo-ściernej.

admin