Najważniejsze parametry monitorów komputerowych

Monitor jest naszym oknem na świat. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać odpowiedni model. Producenci monitorów doskonale zdają sobie sprawę z tego, oferują bardzo wiele monitorów do różnych zadań.

Znajdziemy monitory 1080p, 1440p czy 4K, warto także zwrócić na odświeżanie, oraz oczywiście na wielkość matrycy. Na początku musimy określić do czego wykorzystywany będzie monitor, czy chcemy kupić monitor do gier, do użytku profesjonalnego lub ogólnego. Zasadniczo gracze powinni priorytetowo traktować szybkość odświeżania i krótki czas reakcji, profesjonaliści powinni priorytetowo traktować dokładność odwzorowania kolorów, podczas gdy użytkownicy ogólnego użytku mają mniej konkretne potrzeby. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz. Rozdzielczość monitora to informacja, ile pikseli ma monitor w formacie długość x szerokość. Obecnie 1920 x 1080 – znany również jako 1080p / Full HD to minimum. Obecnie można nabyć także monitory 4K, na których możemy uzyskać lepszy obraz. Kolejne warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania im większa tym lepiej. Informuje o tym, ile razy monitor aktualizuje się w ciągu sekundy i jest mierzony w hercach (Hz). Więcej herzów oznacza lepszy, płynniejszy obraz. Jeśli jesteś graczem, częstotliwość odświeżania jest szczególnie ważna i potrzebujesz monitora o częstotliwości co najmniej 75 Hz (większość monitorów zaprojektowanych do gier oferuje częstotliwość co najmniej 144 Hz) w połączeniu z najniższym możliwym czasem reakcji. Standardowo monitory powinny oferować częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz. Kolejnie zwracamy uwagę na czas odpowiedzi – w tym przypadku krótszy jest lepszy. Czas reakcji informuje, jak długo monitor potrzebuje na zmianę pojedynczych pikseli z czarnego na biały lub, jeśli jest to czas reakcji GTG, z jednego odcienia szarości na inny. Dłuższe czasy reakcji mogą oznaczać rozmycie ruchu podczas grania lub oglądania filmów w szybkim tempie. W przypadku monitorów do gier najwyższy możliwy czas reakcji wynosi 5 ms, podczas gdy najszybsze monitory do gier mogą mieć czas reakcji 0,5 ms. Monitory można także podzielić ze względu na jakość obrazu. Monitory TN są najszybsze, ale najtańsze ze względu na gorszą jakość obrazu podczas oglądania pod kątem. Monitory IPS mają nieco krótsze czasy reakcji i pokazują kolory lepiej niż panele VA. Z kolei monitory VA mają najlepszy kontrast spośród wszystkich trzech typów paneli. Obecnie możemy także nabyć monitor zakrzywiony. To czy go wybierzemy zależy od naszych preferencji.

Zakrzywione monitory mają sprawić, że twoje wrażenia będą bardziej wciągające dzięki dużemu polu widzenia, które mniej męczą wzrok. Należy pamiętać, że skuteczne zakrzywione monitory są zwykle bardzo szerokie i mają co najmniej 30 cali, co wskazuje na wyższe koszty. Warto zapoznać się ze szczegółami zakrzywienia, przykładowo zakrzywienie 1800R ma zakrzywiony promień 1800 mm i sugerowaną najlepszą maksymalną odległość oglądania 1,8 metra – i tak dalej. Monitory zakrzywione chętnie wybierają gracze. Efekt przestrzenny zakrzywionych monitorów obejmuje peryferyjne pole widzenia i sprawia, że gra jest bardziej realistyczna i wciągająca. Możesz cieszyć się całkowitymi emocjami w grach AAA lub PvP ze wspaniałą grafiką gier. Ponadto często znajduje się zakrzywiony monitor ze specyfikacją na poziomie gry, taką jak częstotliwość odświeżania 144 Hz lub wyższa, co czyni tego rodzaju monitory doskonałym materiałem dla graczy. Warto zwrócić także uwagę na podstawkę monitora, musi ona być pewna, dzięki czemu monitor będzie stał na naszym biurku. Warto także sprawdzić czy monitor ma możliwość regulacji wysokości mocowania do stopki. Będzie to istotne, kiedy będziemy chcieli wypoziomować go do poziomu naszych oczy. Jest to ważne ze względu na optymalizację warunków pracy przy komputerze. Bardzo popularne są obecnie monitory 23 calowe, jest to rozwiązanie, które wybierają osoby, które nie mają zbyt dużo miejsca na biurku. Ofertę tego rodzaju monitorów można zobaczyć na stronie https://vobis.pl/monitor-23-cale. Znajdziemy tam monitory w bardzo przystępnych cenach.

admin