Zalety wykorzystania kamieni jako dekoracji i wykończenia ogrodu

Wiele dzisiejszych krajobrazów oraz ogrodów zarówno miejskich, jak i prywatnych czy przy siedzibach firm przedstawia kamienie ozdobne, skalniaki, kamienne ścieżki oraz inne dekoracje z wykorzystaniem kamienia.

Stanowią one piękny oraz oryginalny dodatek do każdego ogrodu. Dodatkowo kamień można wykorzystywać jako rodzaj ściółki, która ma liczne zalety, na przykład w porównaniu ze ściółką z kory drzew nie gnije, nie przemieszcza się z wiatrem i wodą, chroni korzenie roślin, pomaga w drenażu gleby, jest trwała i odporna, a także świetnie zdobi teren. Być może najbardziej znaczącą zaletą kamieni używanych w ogrodach i innych terenach zielonych jest ich niski koszt utrzymania. Jeśli spojrzysz na inne rodzaje ściółki, przykładowo z drzewa, zdasz sobie sprawę, że często musisz wymieniać takie produkty, gdy rozkładają się one w glebie. Często można również zauważyć plamy z nagiej gleby, ponieważ materiał albo się rozłożył, albo został przemieszczony z wiatrem czy wodą. Dodanie nowej warstwy ściółki jest wtedy konieczne, jeśli chcesz zachować jej przeznaczenie i wygląd. Zalety wykorzystania kamieni jako dekoracji i wykończenia ogrodu

Z biegiem czasu powoduje to dodatkowe wydatki oraz stratę czasu, które należy wziąć pod uwagę.

Kamienie ozdobne, takie jak żwir czy kora kamienna, wymagają znacznie mniej konserwacji, jeśli w ogóle będzie ona potrzebna. Z góry płacisz wyższą cenę, ale po zainstalowaniu nie ponosisz żadnych innych wydatków związanych z utrzymaniem tego typu ściółki. Kora kamienna nie ulega rozkładowi ani przemieszczaniu, więc nie ma potrzeby jej wymiany. Ponadto kamienie blokują większość światła słonecznego, więc wzrost chwastów również nie będzie problemem. Można taki drobny kamień zastosować również do wypełnienia ścieżek, podjazdów czy ogródków skalnych. Do tego typu rozwiązań można wybrać grys bazaltowy, który jest ciekawy kolorystycznie i bezproblemowy w utrzymaniu. Bez konieczności ich wymiany lub martwienia się o chwasty, zobaczysz, jak niskie wymagania konserwacyjne kamiennej ściółki czy innych dekoracji naprawdę są opłacalnym rozwiązaniem.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia dekoracyjnego: https://kamienie-dekoracyjne.pl

admin