Co warto wiedzieć o spuszczelu pospolitym?

Na terenie naszego kraju można znaleźć wiele różnych gatunków korników, które doprowadzają do degradacji osłabionych drzew w lasach.

Niektóre z tych owadów są uznawane za szkodniki drewna, ponieważ dokonują one ataku elementów drewnianych w domach, kościołach oraz wielu innych typach budynków. Jednym z najpowszechniejszych i najgroźniejszych szkodników jest spuszczel pospolity. Chrząszcz ten jest zaliczany do rodziny kózkowatych, a ponad 190 jego gatunków żeruje w Polsce. Spuszczel pospolity charakteryzuje się wydłużonym ciałem oraz długimi czułkami. Bardzo często mówiąc o kornikach w domu, okazuje się, że przyczyną powstałych szkód jest spuszczel pospolity.

Co warto wiedzieć o spuszczelu pospolitym?

Spuszczel pospolity – podstawowe informacje i zwalczanie

Spuszczele pospolite to owady, które są w stanie w znacznym stopniu zaszkodzić elementom drewnianym w budynkach. Potrafią one zaatakować więźbę dachową oraz drewniane elementy konstrukcyjne. Jak zostało wcześniej wspomniane, spuszczel posiada wydłużone ciało, które jest spłaszczone i sięga rozmiarów 2-3 cm. Jego cechą charakterystyczną jest czarna, brązowa lub ciemnobrunatna barwa oraz dwa lśniące guzki, które znajdują się na przedpleczu tego owada.

Rozwój spuszczela może być destrukcyjny dla drewna, ponieważ w jego szczelinach, a czasami nawet na gładkim drewnie, samica jest w stanie złożyć nawet 500 jaj. Jego larwy są w stanie żerować w drewnie i niszczyć je nawet przez 2-3 lata, powodując bardzo duże uszkodzenia. W związku z tym dobrym pomysłem jest wezwanie fachowców po wykryciu takich owadów we własnym domu. Zajmują się oni skuteczną likwidacją niechcianych lokatorów doprowadzających drewniane elementy do zniszczenia.

W Internecie dostępne są różnego rodzaju informacje oraz oferty specjalistów, które są reklamowane przy pomocy słów spuszczel zwalczanie. Fachowcy z wyspecjalizowanych firm oferują na przykład fumigację. Proces ten polega na uszczelnianiu budynku foliami i jego gazowanie w celu wytrucia szkodników. Po wszystkim wnętrza są odgazowywane i dezynfekowane. Ta oraz inne nowoczesne metody stosowane przez fachowców, dają gwarancję 100% likwidacji szkodników.

admin