Jak wybrać pamiątkę po zmarłej osobie? – kilka porad

Pamięć po zmarłej osobie pozostaje wiecznie żywa. W sercach rodziny i przyjaciół zmarli wciąż istnieją. Nie da się jednak ukryć, że nie można już liczyć na fizyczną obecność, a tej zwykle brakuje najbardziej. Dla bliskich z tego względu bardzo ważne są pamiątki. To one dają namiastkę obecności i stanowią niemalże łącznik z najbliższą osobą.

Jak jednak wybrać pamiątkę? Co z rzeczy osobistych, które zostały w ukochanym pokoju zmarłej osoby, nadaje się na pamiątkę? A może warto zamówić taką rzecz w domu pogrzebowym, z którego usług korzystamy?

Biżuteria – wartościowa pamiątka

Po osobie zmarłej z pewnością nie warto wyrzucać biżuterii. Jeśli w zasobach znalazły się wartościowe drobiazgi, cenne kamienie i biżuteria, która z czasem może być coraz droższa, dobrze jest ją pozostawić. Bywa również tak, że noszony przez babcię pierścionek, przez mamę kolczyki lub przez tatę zegarek, są cenne głównie ze względu na sentyment. Przypominają o bliskiej osobie. Jeśli nadają się do codziennego użytku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich, a do tego mieć przy sobie tak ważną pamiątkę.

Inną propozycją może być skorzystanie z usług domu pogrzebowego, np. https://dompogrzebowylomianki.pl/, który wybraliśmy do realizacji pogrzebu. Można bowiem postawić na specjalnie przygotowany Diament Pamięci – unikalny klejnot, który powstaje z prochów lub kosmyka włosów osoby zmarłej.

Pamiątkowe fotografie – stwórz wyjątkowy album

Pamiątkowe fotografie – jak sama nazwa wskazuje – pamiątki, to właśnie im warto dać szansę. Na zdjęciach zapisujemy najważniejsze chwile, te teoretycznie nieuchwytne, a jednak zatrzymane w bardzo wyjątkowych kadrach. Fotografie to również historia nasza i najbliższych osób. Lubimy wspominać, wspólnie je oglądać, śmiać się i wzruszać, widząc i przypominając sobie rozmaite sytuacje.

Po osobach zmarłych zazwyczaj pozostają fotografie, nierzadko jest ich bardzo dużo i to nieuporządkowanych. To także świetna okazja, by je ułożyć w określonym porządku. Stworzyć nawet historię na ich podstawie. Można samodzielnie wykonać lub zakupić gotowy album, który będzie wyjątkową pamiątką po bliskiej osobie.

Odzież – czy warto ją zostawiać?

Każdy z nas ma w swojej szafie ulubione elementy garderoby, ale i te, które wiążą się np. z ważnymi wydarzeniami, wydają się mieć moc sprawczą. Przypisujemy im obecne przy nas szczęście, gdy coś się udało lub spełniliśmy jakieś marzenie. Garderoba po zmarłej osobie może być zatem równie fascynującą podróżą przez życie bliskiego, który odszedł, co jego fotografie.

Być może użyczony w czasie deszczu sweter dziś wciąż zdaje się pachnieć ukochaną osobą. Pożyczona marynarka przyniosła szczęście na egzaminie, a apaszka sprawdziła się, gdy w grę wchodziło dopełnienie codziennej stylizacji. Warto poszukać takich elementów, bo ich wartość niematerialna jest ogromna.

W rzeczach każdej bliskiej osoby, która niestety odeszła z tego świata, znaleźć można historię zamkniętą w drobiazgach i rzeczach na co dzień często niezauważanych. Możemy zatem wśród nich znaleźć coś, co będzie pamiątką na całe życie.

admin