Nowoczesny design w oświetleniu

Rola oświetlenia w aranżacji wnętrz jest trudna do przecenienia. Odgrywa ono kluczową rolę nie tylko ze względów praktycznych (bez niego trudno byłoby się poruszać po pomieszczeniu po zmroku), ale także z uwagi na klimat, jaki potrafi wprowadzić do wnętrza. Oprawy oświetleniowe mogą być niemal niezauważalne, dyskretnie oświetlając pomieszczenie, a innym razem przyciąga uwagę swoją niebanalną formą i stanowiąc najważniejszy i najbardziej wyrazisty element dekoracyjny. Od odpowiednio dobranego oświetlenia zależy nie tylko funkcjonalność wnętrza, ale również jego wygląd, a co za tym idzie nasze wrażenia wizualne. Nowoczesne oświetlenie nie ogranicza się do określonego designu, powtarzalnego w każdym wnętrzu. Wręcz przeciwnie – cechuje się dużą różnorodnością, choć istnieje tu pewna powtarzalność cech, które niezmiennie będziemy odnajdywać w nowoczesnych lampach.

Jak dobrać oprawy do wnętrza?

W odpowiednim dobraniu opraw oświetleniowych do konkretnego wnętrza pomaga znajomość stylu, w jakim to wnętrze zostało urządzone. Znając jego założenia, cechy i przykłady podobnych aranżacji, będziesz w stanie ocenić, jakie lampy sprawdzą się w nim najlepiej. I choć wiele osób posiada dostateczne wyczucie smaku, by samodzielnie ocenić, jakie oprawy będą się dobrze wpisywać w konkretną aranżację, to zdarzają się i takie, które potrzebują wsparcia architekta wnętrz, dekoratora lub innej osoby o wysokim poczuciu estetyki.

Najbezpieczniej jest dobierać oprawy w oparciu o ten sam styl, w jakim została utrzymana aranżacja. Czyli nowoczesne lampy do nowoczesnego wnętrza. Odważniejsi i cechujący się dużym wyczuciem smaku mogą pokusić się o wprowadzenie do wystroju lamp, które będą odbiegać od niego stylem, ale jednocześnie świetnie się z nim komponować. Na przykład oprawy w stylu industrialnym albo nowojorskim w aranżacji nowoczesnej. W tym przypadku trzeba jednak uważać, bo nieumiejętnie dobrane oświetlenie może wprowadzić do wystroju sporo chaosu i zepsuć cały efekt.

Cechy nowoczesnego oświetlenia

Trudno opisać nowoczesne oświetlenie w jednym zdaniu, dlatego przytoczymy tu parę cech, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Elementy wystroju nowoczesnego wnętrza pozostają proste, skromne, minimalistyczne. Podobnie jest z oświetleniem. Brakuje tu wyszukanych, bogato zdobionych form. Wręcz przeciwnie dominuje prostota. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest metal i tworzywo sztuczne, choć pojawia się również szkło. Najczęściej spotykaną barwą jest kolor biały i chromowane elementy. Mogą jednak wystąpić mocniejsze akcenty kolorystyczne. Nie wszystkie lampy mają proste kształty, niektóre z nich wydają się skomplikowane, zazwyczaj jednak powstają przez połączenie prostych form.

Lampy w stylu nowoczesnym

Wiele lamp w stylu nowoczesnym prezentuje w swojej ofercie polski producent opraw oświetleniowych https://azzardo.com.pl. Przykładem takiej lampy jest model Aris 8 Floor z ośmioma źródłami światła przypominający formą zlepek ośmiu białych kul. Cechą charakterystyczną jest to, że, pomimo iż jest to lampa podłogowa, to nie posiada statywu ani nogi, a klosz leży bezpośrednio na podłodze. Z tej serii dostępne są też inne oprawy oświetleniowe, na przykład lampa wisząca i kinkiet.

Jako lampa w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzi się też Bamboo 3 Pendant. Taka oprawa może zagościć nad stołem w jadalni, w sypialni i wielu innych wnętrzach. Wykonana z akrylu i niezwykle prosta w formie doskonale wpisuje się w stylistykę nowoczesnego wnętrza.

Przykładem niezwykle eleganckich w formie opraw w stylu nowoczesnym jest model Brighton 3 Chrome. Nakładające się na siebie wykonane z aluminium i szkła okręgi, z których każdy ma inną średnicę, przyciągają uwagą i efektownie dekorują wnętrze.

Nowoczesne oprawy są dowodem na to, że we wnętrzu nie są potrzebne niezwykle bogate dekoracje i wyszukane formy. By uzyskać imponujący efekt wizualny, wystarczy zastosowanie odpowiednich materiałów i nadanie lampie skromnego, lecz zarazem efektownego designu.

admin