Rynek pierwotny czy wtórny – wady i zalety

Stojąc przed zakupem pierwszego czy kolejnego mieszkania, najbardziej podstawowym pytaniem jest to, czy lepiej kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Odpowiedź nie jest oczywista. Sprawdź, jakie są różnice i czym warto się kierować przy wyborze. 

Które mieszkanie jest lepsze – z rynku wtórnego czy to od dewelopera? Przegląd wad i zalet zacznijmy od tych pierwszych nieruchomości. 

Za zakupem mieszkania z rynku wtórnego przekonuje przede wszystkim niższa cena. Przykładowe trzy pokoje z rynku pierwotnego o łącznym metrażu 50 m2 w mieście 200 000 – 500 000 mieszkańców będzie kosztować ok. 5500 – 6000 złotych za jeden m2. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego cena ta może być niższa nawet o ponad 1000 złotych za m2. Oczywiście wiele zależy od stanu mieszkania od drugiego lub kolejnego właściciela. 

Niemniej jednak na płaszczyźnie finansowej dostrzegalne są też inne kwestie. Zakup takiego mieszkania wymaga opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC) w wysokości 2%. Bardzo często należy uiścić opłatę do biura nieruchomości, która może wynosić 1% – 3% wartości transakcji kupna. 

W takie mieszkanie trzeba czasem zainwestować środki celem doprowadzenia go do pożądanego stanu. Może się to wiązać z wieloma pracami montażowymi i remontowymi. Z drugiej strony z pewnością zaletą zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest fakt, że w związku z coraz gęściejszą zabudową w niektórych dzielnicach nie buduje się już nowych budynków. 

Mieszkanie z rynku pierwotnego – bezpieczeństwo i możliwość aranżacji od początku

Nowe mieszkania z rynku pierwotnego można urządzić dokładnie tak, jak się tego pragnie. Oddawane zazwyczaj w stanie surowym nieruchomości mogą być dowolnie zaaranżowane. To ogromna zaleta także pod kątem finansowym. Większe remonty obejmujące np. zdzieranie tapet, wyrównywanie tynków, zdejmowanie parkietów w mieszkania z rynku wtórnego będą wiązały się z wyższymi kosztami. 

Na tym się jednak nie kończą zalety mieszkań z rynku pierwotnego. Nieruchomość od dewelopera w zdecydowanej większości przypadków będzie wykonana po prostu z lepszych materiałów. Pomijając już kwestię starszych mieszkań w blokach z wielkiej płyty, charakteryzujących się stosunkowo niskimi sufitami i niskim poziomem bariery dźwiękowej, nowe nieruchomości to pewność, że mieszkanie jest czyste i schludne. Zdarzyć się może bowiem sytuacja, w której już po zakupie wymarzonych „czterech ścian” z rynku wtórnego okaże się, że gdzieś pod tynkiem zaczął się tworzyć grzyb, w którymś miejscu narósł niepożądany osad, a z otworów wodno-ściekowych notorycznie przedostaje się okropny zapach. Powyższe problemy – w większości przypadków – da się rozwiązań, ale można ich też w 100% uniknąć, decydując się na zakup nowego mieszkania od dewelopera.  Warto zwrócić uwagę, że kupując nowe mieszkanie od dewelopera, nie płaci się podatku PCC.

Jak zaznaczyliśmy na samym początku – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać nowe mieszkanie, czy też nieruchomość z rynku wtórnego. Zawsze jednak należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami obydwu rozwiązań, i samemu dokonać rozrachunku, co tak naprawdę bardziej się opłaca. 

admin