Do ocieplania elewacji wybrać wełnę czy styropian

Wełna i styropian wykorzystywane są na szeroką skalę do ocieplania elewacji. W Polsce bardziej popularny jest styropian, a dlaczego? Przede wszystkim ze względu na cenę. Jest ona naprawdę bardzo niska, a przy ociepleniu trzeba nam wiele metrów kwadratowych materiału, a zatem wyjdą z tego spore koszty.

Styropian dobrze się przykleja do każdego rodzaju podłoża, można go w łatwy sposób malować i wygląda estetycznie. Do wyboru mamy różne grubości, najczęściej do ocieplenia stosuje się styropian 10-15 cm, ale jeśli ktoś chce to można kupić jeszcze grubszy, a co za tym idzie jeszcze lepiej zatrzyma ciepło. Oczywiście trzeba potrafić układać styropian tak żeby w domu nie wdała się wilgoć. To, dlatego do tego wybiera się doświadczone ekipy.

Wełna na ocieplenie elewacji

Nie do każdego budynku nadaje się styropian. Najlepiej widać to na przykładzie domu drewnianego. Wiele osób o tym zapomina i ociepla dom drewniany, przez co po kilku latach ścian już w domu nie ma. Wełna najlepiej wulkaniczna nadaje się do tego celu o wiele lepiej. To, dlatego tak dużo osób właśnie takie rozwiązania stosuje. Wełnę trzeba tylko dobrze zabezpieczyć przed wilgocią, bo bardzo szybko można stracić swoje właściwości. Wybierać wełnę trzeba sprawdzać nie tylko jej grubość, ale również przenikalność cieplną. Im mniejsza przenikalność tym wyższa cena, ale i większe oszczędności w ogrzewaniu domu.

Podsumowanie

Na pewno styropian jest lepszym izolatorem i nie wymaga tak dużej wiedzy przy ocieplaniu elewacji. Domów drewnianych, które są w Polsce jest nie za dużo, mówimy o starszych domach. Te nowe mają już swoje ocieplenie, dlatego wełna bardziej wykorzystywana jest na poddasza czy na stop. Styropian jest królem elewacji we wszystkich rodzajach budynków. Ocielenie można spotkać na domach jednorodzinnych, na blokach, firmach, halach sportowych. Ceny jednego materiału jak i drugiego są porównywalne. Dotyczy to podobnej grubości i przenikalności cieplnej. Dostępność jednego i drugiego materiału jest bardzo duża.

admin