Przechowywanie ekogroszku – jak robić to dobrze

Ekogroszek to obecnie jedno z najchętniej wybieranych paliw stałych. Idealnie łączy w sobie wysoką dostępność, z atrakcyjną ceną i wygodą użytkowania. Dobrej jakości ekogroszek jest też opałem ekologicznym i bardzo wydajnym. By nie stracił swoich właściwości musi być odpowiednio przechowywany. Warto wiedzieć jak robić to dobrze i jakich błędów unikać.

Ekogroszek workowany czy luzem

To jedna z pierwszych decyzji jaką musi podjąć każdy, kto zdecyduje się na ogrzewanie domu ekogroszkiem. Jeszcze nie niedawana jedyną dostępną opcję był opał sprzedawany luzem. Proces jego załadunku i rozładunku jak i późniejsze użytkowanie pozostawiały jednak sporo do życzenia. Załadowanie ekogroszku na naczepę, a następnie rozładunek na miejscu i przesypanie opału do kotłowni zajmowało sporo czasu i generowało sporo zabrudzeń.
Ekogroszek składowany luzem zajmuje też sporo miejsca. Kupując zapas na cały sezon grzewczy często pojawia się problem z jego przechowywaniem. W efekcie składowany jest pod gołym niebem, co nie wpływa dobrze na jego jakość.

Ekogroszek w workach to łatwy transport i rozładunek

Gdy na rynek trafił ekogroszek w workach pozwolił rozwiązać problemy z transportem, rozładunkiem i przechowywaniem. Ekogroszek workowany, pakowany jest w worki po 25 kilogramów. Dzięki temu bardzo łatwo jest odmierzyć odpowiednią ilość i sprawnie przygotować do transportu. Rozładunek na miejscu również jest szybki – worki wystarczy przenieść do kotłowni i ułożyć jeden na drugim.
Ekogroszek workowany zajmuje znacznie mniej miejsca. Wydaje się wręcz idealną opcją dla posiadaczy niewielkich kotłowni. Dodatkowo zarówno podczas rozładunku jak i późniejszego użytkowania nie ma problemu z dużą ilością pyłu unoszącego się w kotłowni. To ogromna wygoda i komfort, gdy każdorazowa wizyta w celu uzupełnienia podajnika nie kończy się zabrudzeniami.

Ekogroszek workowany zachowuje swoje parametry

Ekogroszek workowany ma jeszcze jedną zasadnicza przewagę na tym sprzedawanym luzem. Dzięki workom dłużej zachowuje swoje właściwości. Parametry takie jak kaloryczność czy wilgotność w dużym stopniu wpływają na jakość spalania.

Kaloryczność i wilgotność, a sposób przechowywania

Jeśli zależy Ci na tym by palić ekogroszkiem efektywnie i ekonomicznie wybieraj ten o kaloryczności powyżej 24 MJ/kg. Wysoka wartość opałowa gwarantuje większą ilość ciepła podczas spalania. Dzięki temu w domu panuje odpowiednia temperatura, a zużycie opału jest niewielkie.
Przy niższej kaloryczności ekogroszku ilość paliwa potrzebna do uzyskania takiej samej temperatury jest znacznie większa. Mimo, że cena ekogroszku o mniejszej wartości opałowej jest niższa, to w ogólny, rozrachunku klient wychodzi na minus – bo musi kupić więcej opału.
To samo dotyczy wilgotności. Gdy ekogroszek jest zbyt wilgotny (powyżej 10%) słabo się pali. Energia, która powinna zostać wykorzystana na ogrzanie pomieszczeń zostaje zmarnowana na podgrzanie i odparowanie wody. W efekcie zużycie opału jest duże, a temperatura w domu niekoniecznie zadowalająca. Wysoka wilgotność to również zagrożenie dla kotła. Przy dłuższym użytkowaniu wilgotnego ekgroszku metalowe części pieca mogą ulec rdzewieniu, co wpływa na skrócenie jego żywotności i konieczność szybszej wymiany. Połączenie wody, ze znajdującą się w ekogroszku siarką prowadzi do powstania kwasu siarkowego. Nie tylko zagraża urządzeniu grzewczemu, ale wpływa też negatywnie na środowisko.
Inwestując w dobrej jakości ekogroszek o wysokiej kaloryczności i niskiej wilgotności masz pewność, że palisz efektywnie i ekonomicznie.

Niewłaściwe przechowywanie ekogroszku może pogorszyć jego parametry

Ekogroszek składowany luzem może tracić nawet 30% swojej wartości opałowej. Dodatkowo, niezabezpieczony podczas transportu, a następnie składowany pod chmurką narażony jest działanie deszczu, śniegu i innych czynników atmosferycznych. Chłonie wilgoć i jeśli nie ma czasu przeschnąć, mokry trafia do pieca.
Wówczas tracisz podwójnie – mokry ekogroszek jest cięższy i w tej samej cenie kupisz go mniej. Dodatkowo płacąc wyższą cenę za dobry ekogroszek, tracisz na jakości, z powodu niewłaściwego składowania.

Jak bezpiecznie przechowywać ekogroszek

Najbezpieczniej jest przechowywać ekogroszek w kotłowni. Jeśli jednak nie masz wystarczająco miejsca by pomieścić zapas opału, postaraj się jak najlepiej zabezpieczyć go przed czynnikami zewnętrznymi. Ekogroszek warto układać w zadaszonym pomieszczeniu, możliwie jak najlepiej chroniąc przed wiatrem i deszczem. Jeśli nie masz takich możliwości lub chcesz oszczędzić sobie pracy wybierz ekogroszek workowany. Możesz przechowywać go na zewnątrz, ponieważ worki stanowią solidne zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.

Podsumowując

Kupując ekogroszek pamiętaj, że równie istotne jak jego parametry jest również sposób jego przechowywania. Jeśli zależy Ci na tym by palić efektywnie i ekonomicznie unikaj zawilgocenia opału i obniżania wartości opałowej. Kupuj ekogroszek workowany, bo to nie tylko ogromna wygoda, ale również gwarancja zachowania kluczowych parametrów opału.
Dodatkowo worki, w które pakowany jest ekogroszek mogą zostać wykorzystane jako worki na odpady.

admin